Článek
"V dalších deseti případech byl celním úřadům dán podnět k zahájení správního řízení," sdělil v pondělí mluvčí Generálního ředitelství cel ČR Jiří Barták. Ve správním řízení hrozí dopravci pokuta až 500 tisíc korun.
Při mobilních kontrolách se prověřuje, jestli jsou vozidla vybavena palubní jednotkou Premid a řádně platí mýtné. Celníci mají ze zákona oprávnění zastavovat mýtným systémem označená vozidla, ověřit nesrovnalosti a v případě jejich potvrzení požadovat od viníka hned na místě blokovou pokutu, nebo věc postoupit do správního řízení.
Za dva dny bylo provedeno 806 nesprávných transakcí
Podle údajů Kapsche přesahuje úspěšnost výběru 99 procent. Mýtné tak každou hodinu v průměru přináší 376 tisíc korun. "Nejúspěšnějším byl z hlediska výnosnosti 5. leden, kdy se při 581 689 mýtných transakcích vybralo 14,152 miliónu korun. A za celý první týden mýtné vyneslo 63 170 475 korun," řekl Právu mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Hoření.
Společnost Kapsch, která mýtný systém vybudovala, už po dvou dnech jeho ostrého fungování informovala, že bylo provedeno 806 nesprávných mýtných transakcí.
Na dotaz, proč tedy dosud bylo pokutami postiženo jen 353 řidičů, odpověděl mediální poradce Kapsche David Šimoník: "Každý z řidičů se mohl dopustit třeba i deseti nesprávných transakcí. Něco bylo způsobeno špatným nastavením přístroje, či jinými technickými důvody. Nemusel to tedy být zrovna úmysl vyhnout se placení mýta. Všechny nesprávné transakce, které mýtný systém odhalí, důkladně prověřuje celní správa."