Hlavní obsah

Celní válka nemá vítěze. Až na zlato

6:45
6:45

Poslechněte si tento článek

Zlato, jehož cena v posledních dnech láme nové rekordy, se v době geopolitické i ekonomické nestability vyvolané divokou celní politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa stalo pro mnohé investory bezpečným přístavem, ve kterém navíc mohou slušně vydělat. Zájem o něj se podle obchodníků v posledních týdnech zdvojnásobil.

Foto: Angelika Warmuth, Reuters

Ilustrační foto

Článek

V pondělí hodnota zlata vzrostla na další rekordní hodnotu 3240 dolarů (zhruba 71 600 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Je tak o více než třetinu vyšší než před rokem a už o 22 procent výš než na začátku letoška.

„Zlato tahají nahoru kromě cel zvýšená inflace, geopolitická rizika, vysoké zadlužení a deficity vlád, ale také postupný úpadek dolaru,“ podotkl analytik společnosti Golden Gate Pavel Ryba. Podle něj se za deset let může cena zlata vyšplhat klidně i přes šest tisíc dolarů za unci. Vývoj u něj ovšem nelze nikdy odhadnout s jistotou.

Poptávka po zlatu teď nicméně očividně roste. „V prvním čtvrtletí letošního roku jsme zaznamenali meziroční nárůst tržeb o více než 50 procent. Poptávka po fyzických drahých kovech se výrazně zvýšila v únoru a zejména v březnu, evidujeme dvojnásobný zájem oproti stejnému období loňského roku. O zlato mají enormní zájem i centrální banky, včetně té české,“ dodal Ryba.

Vedle zlata se zvýšil zájem i o investice do stříbra, jehož cena rovněž roste. Oblíbené jsou například slitky, ale třeba i investiční a sběratelské mince.

„Aktuální nárůst cen zlata je podle mě tažený hlavně odlivem peněz z amerických aktiv. Problém je především v dluhopisech, které investoři obvykle kupovali při tržních turbulencích, ale tentokrát nikoli. Dluhopisy jsou naopak z řady důvodů pod tlakem, investoři proto hledají jiné bezpečné aktivum pro svá portfolia,“ řekl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Centrální banky zlato skupují, když se snaží diverzifikovat svá portfolia a snížit váhu dolaru. Podobně přitom reaguje řada investorů. „Myslím si, že cena zlata ještě růst bude, a to právě z důvodu, že za tímto růstem vidím dlouhodobější trendy. Tempo vzestupu už nemusí být tak prudké, ale hodně bude záležet na tom, nakolik se Trumpovi podaří nahlodat důvěru v dolar,“ shrnul Vlk.

To, že zlato letos ještě posílí, se domnívá většina analytiků. Někteří mu věští i výstup vysoko nad hranici 3500 dolarů (přes 77 tisíc Kč) za troyskou unci, jiní ale varují před korekcí.

„Do konce roku bych očekával korekci o deset až dvacet procent,“ uvedl investiční analytik Partners Marcel Vanduch.

Alternativou jsou ETF fondy

Každý z obchodníků přirozeně vyzdvihuje svůj prodejní kanál. „Nakupovat zlato doporučuji ideálně ve fyzické podobě a u důvěryhodné firmy s kamennými pobočkami, která garantuje také zpětný výkup zlata. Ideální je, aby měli investoři zpět do dvou dnů peníze na svých bankovních účtech,“ řekl Ryba z Golden Gate.

Zdůraznil, že zejména u drahých kovů je potřeba držet několikaletý horizont a nespekulovat na růst ceny v řádu pár měsíců.

Zájemce o investici do zlata by si nicméně měl dopředu rozmyslet, jestli má slitky či cihličky kde uložit, případně počítat s náklady samotného nákupu a prodeje a nižší likviditou. „Z mého pohledu je zajímavější alternativou do zlata investovat přes ETF, tedy burzovně obchodované fondy. Sice si na něj pak nemůžete sáhnout, ale zase odpadá řada praktických komplikací,“ podotkl Vlk.

„Dlouhodobé zhodnocení zlata je nižší než u akciových indexů. Zlato navíc nemá žádné dividendy. Investor ale může čekat, že mu v dlouhodobém horizontu udrží reálnou hodnotu,“ doplnil Jiří Tyleček z XTB.

Spekulovat lze i na pokles

Investoři mají příležitost zhodnocovat své investice jak na rostoucím, tak i na klesajícím trhu. Podle Petra Lajska z Purple Trading Poptávka v poslední době rapidně roste poptávka po obchodování zlata formou CFD (contract for difference – kontrakt na vyrovnání rozdílu). „Cena zlata sice již delší dobu výrazně roste, výjimkou však nejsou ani obrovské krátkodobé propady. Výkyvů cen právě mohou využít i aktivní obchodníci, kteří mohou profitovat i z pádu ceny zlata,“ zmínil.

Podle expertů je nutné mít na paměti, že koupě fyzické jedné zlaté unce vyjde na zhruba 70 tisíc korun, ale když ji bude člověk chtít obratem prodat zpět, bude kvůli maržím obchodníka tratit nejméně šest tisíc korun. Rozdíl mezi nákupní a výkupní cenou totiž bývá podle expertů minimálně šest procent na unci, ale běžně i kolem deseti procent.

Zlato – v jakékoliv investiční formě – však do každého vyváženého portfolia podle expertů tak či onak patří. „Velkou výhodou je právě jeho pověst bezpečného přístavu. V dobách, kdy je geopolitický klid a trhy nečelí větší překážce, sice může srážet celkový výnos investorova portfolia. V dobách, jako je ta současná, však může díky expozici do zlata výrazně překonávat trh,“ zdůraznil Lajsek.

Zlato zajišťuje investora především proti znehodnocení měny, za niž investor zlato kupoval, a proti nepředvídaným rizikům v ekonomice a geopolitice.

Srovnávat zlato například s akciemi je podle analytika J&T Banky Pavla Rysky mylné, neboť obě aktiva mají zcela jiný smysl a funkci. „V dobrých a stabilních časech jsou to firmy, které jsou schopny rychle vytvářet hodnotu pro investory, a akcie proto mají v dobách stability podstatně lepší výkonnost než zlato. Opačně tomu však bývá při nárůstu nestability, recesi či špatných veřejných financích, které dohromady vytvářejí riziko znehodnocování papírových měn či jiných ztrát. V takové situaci se zlato statisticky ukazuje jako jedno z nejlepších zajištění,“ shrnul.

Dodal, že těchto okolností by si investor měl být vědom a měl by mít ve svém portfoliu různé složky, tedy akcie, dluhopisy, zlato, hotovost a další, aby dokázalo vytvářet hodnotu v různých prostředích.

Jakou formu investice zvolit

Je na každém investorovi, jakou formu investice do zlata zvolí. Někdo preferuje fyzické zlato, někdo zmíněné ETF fondy nebo třeba akcie těžařů žlutého kovu.

„ETF fondy jsou nízko nákladovou a vysoce likvidní formou investice do zlata. Investor se také nemusí bát krádeže. Investice do akcií těžařů zlata pak mohou přinést i dividendy. Jsou však zpravidla volatilnější než samotná cena zlata, a investoři by je tak měli brát jako velmi rizikové,“ upozornil analytik Petr Lajsek z Purple Trading.

Pokud investor chce pravidelné příjmy ze své investice, měl by se poohlédnout jinde. „Z drahých kovů totiž žádné dividendy nezíská, a je tak pouze odkázán na kapitálový růst. Cenné kovy má tendenci provázet vyšší volatilita, jako nástroj tak mohou spíše být vhodné pro aktivní spekulace pomocí CFD nebo takzvané futures,“ uvedl dále analytik.

Bezpečné skladování zlatých cihliček a pojištění může náklady této investice dál zvýšit. U fyzických komodit hrozí i riziko krádeže. Nákup některých cenných kovů je sice osvobozen od DPH, ale i tak je investor kupuje s poměrně velkou přirážkou ve srovnání s tržní cenou.

Při koupi zlata ve fyzické podobě by si měli investoři dávat pozor především na kvalitu kupovaného zlata, poplatky a podmínky spojené nejenom s prodejem, ale i s případným výkupem fyzického zlata. „Zároveň je také dobré vědět, kde bude možné v budoucnu zlato zobchodovat – například, jestli je možný výkup i u jiného prodejce, než přes kterého je do zlata investováno,“ radí Marcel Vanduch z Partners.

Zlato lze podle něj vnímat jako dobrou investiční alternativu v době nejistoty na kapitálových trzích. „Na druhou stranu, investice do něj je sázkou pouze na jednu komoditu a je zde zvýšené riziko možné vyšší volatility a také neefektivity z pohledu poplatků, případně likvidity a podobně,“ dodal.

Související témata:

Výběr článků

Načítám