Hlavní obsah

Čekání na levnější hypotéky se může vymstít, varují experti

4:04
4:04

Poslechněte si tento článek

K většímu zlevnění hypoték, ve které doufala část ekonomů, letos nejspíš nedojde. Upozorňují na to analytici s tím, že naopak ceny bytů budou nadále strmě růst. Kdo si chce počkat na levnější hypoteční úvěr, tak může podle nich prodělat. Průměrná nabídková sazba hypotéky teď podle Swiss Life Hypoindexu dosahuje 5,11 procenta, je tak o pouhé dvě setiny nižší než na začátku roku.

Článek

Banky sice přicházejí s jarními akcemi, razantní zlevňování hypoték je podle analytika Swiss Life Select Jiřího Sýkory v nedohlednu. „Nepříjemné překvapení čeká na domácnosti, kterým letos končí například pětileté fixace, a budou tak čelit tisícovým nárůstům měsíčních splátek,“ podotkl.

Sázet na to, že hypotéky v brzké době výrazněji zlevní, se zájemcům o vlastní bydlení podle něj i dalších expertů nevyplatí.

„Banky nemají příliš důvodů hypoteční sazby rychle snižovat. Pokud ke snížení jejich sazeb přece jen přistoupí, půjde spíše o drobnou korekci v řádu desetin procentního bodu. Proti tomu půjde očekávaný vývoj cen nemovitostí, které i letos budou zdražovat,“ prohlásil developer Evžen Korec. Dodal, že například ceny nových bytů v Praze letos vzrostou v průměru o zhruba sedm procent.

Ceny bytů letí vzhůru. Loni zdražovaly dvojciferným tempem

Ekonomika

Česká národní banka ve čtvrtek podle očekávání snížila své úrokové sazby, tu základní o čtvrt procentního bodu na 3,75 procenta. Od předloňského prosince tak klesla z 6,75 procenta už o rovné tři procentní body. Banky ale hypoteční sazby snižovaly výrazně pomaleji, průměrná nabídková sazba spadla o necelý procentní bod. Důležitější je totiž podle nich vývoj cen peněz na mezibankovním trhu.

„Jen o desetinky procenta“

V tom jim dává za pravdu i Korec. „Hypoteční sazby určuje mnohem víc ukazatelů než jen základní úrokové sazby určované ČNB. Mnohem podstatnější pro ně je vývoj cen peněz na mezibankovním trhu, hlavně těch s delší výpůjční lhůtou. Hypotéky banky poskytují na mnoho let dopředu, jakékoliv výkyvy se proto do jejich úroků promítnou se zpožděním, a to ještě ne úplně zcela,“ řekl.

Jím očekávané sedmiprocentní zdražení v Praze představuje v případě pětimilionového bytu rozdíl v ceně 350 tisíc korun. „Zájemcům o bydlení se proto více vyplatí koupit byt či dům co nejdříve za nižší cenu než čekat na případné nepatrné snížení hypotečních sazeb někdy v budoucnu,“ prohlásil.

Před tím, že případná nižší úroková sazba může sice krátkodobě snížit měsíční splátku, ale vyšší pořizovací cena nemovitosti se do celkových nákladů na bydlení promítne mnohem výrazněji, varuje Sýkora. „Pokles úrokových sazeb obvykle vede k růstu cen nemovitostí, takže čekání se nemusí vyplatit. Nižší sazbu si klient sjedná jen na několik let, ale vyšší pořizovací cenu bude splácet po celou dobu úvěru,“ zdůraznil.

„Kdo tedy vyčkává s nadějí, že si brzy pořídí hypotéku s výhodnějším úrokem, může nakonec zjistit, že si za samotnou nemovitost připlatí ještě více,“ varoval.

Výraznější zlevňování hypoték letos nenastane ani podle Marka Ditze, ředitele Partners Banky, která hypoteční úvěry nově nabízí. „Očekávám, že sazby hypoték budou klesat už jen o nějaké desetinky procenta. Vetší vliv na cenu tak již mají spíše parametry konkrétního obchodu, tedy výše zadlužení klienta vzhledem k jeho příjmům a hodnotě financované nemovitosti,“ řekl.

Dodal, že aktuálně banka nabízí úrok 4,79 procenta u tříleté fixace na nákup nové nemovitosti nebo refinancování.

Hypotéky zlevňují pomalu, sazby jsou dál nad pěti procenty

Ekonomika

Výběr článků

Načítám