Článek
Začínal před rokem 2010 v Česku, ale pak stát začal předem slíbenou podporu daněmi snižovat, například solární daní ve výši dvacet šest procent.
„Investujete peníze lidí, které vám půjčí v dobré víře. Pak někdo přijde a řekne: Já jsem si to špatně spočítal, vy byste vydělali moc, tak já vám to seberu. V takovém prostředí se člověku fungovat nechce. A to se v jihoamerické zemi neděje,“ vylíčil své důvody k podnikání v Chile Sobotka.
„Chile nám vycházelo ekonomicky, ale hlavní důvod byl, že tady neměli dotace,“ dodal.
V jihoamerické zemi začal podnikat před deseti lety a ve vyhlášené vinařské oblasti Leyda devadesát kilometrů západně od hlavního města Santiago de Chile letos dokončí obří fotovoltaiku o instalované kapacitě přes 95 megawatthodin.
Na ploše o rozloze 120 hektarů, tedy podobné jako téměř třicet Václavských náměstí v Praze, Solek instaluje více než 153 tisíc fotovoltaických panelů. Množství elektřiny, kterou vyrobí za rok, by stačilo pokrýt roční potřebu 23 tisíc domácností – dost například pro celou Jihlavu.
Investice, financovaná mimo jiné americkým fondem BlackRock, dosáhne 67 milionů dolarů (asi 1,5 miliardy korun).
Elektrárnu v pondělí v rámci podnikatelské mise navštívil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). „Je to inspirace pro Česko. Ačkoli Chile má výhodnější klimatické podmínky, můžeme najít způsob, jak integrovat obnovitelné zdroje do našeho energetického mixu,“ prohlásil v Leydě.
Zatímco pro Česko se uvádí typický roční osvit neboli doba, kdy elektrárna vyrábí naplno, asi tisíc hodin, v Chile je to o šedesát procent více. Elektrárna od Soleku navíc umožňuje panely natáčet tak, aby zachytily co nejvíce slunečního svitu. To navýší výrobu o další čtvrtinu.
„Díky tomu výroba v Leydě poběží dva tisíce hodin ročně,“ dodal Sobotka.
Stavba elektrárny, jejíž instalovaná kapacita je násobně vyšší než u největší elektrárny v Česku, je nyní zhruba v polovině. Plné dodávky do sítě má zahájit příští rok na jaře. Solek se na výkupu rozhodl s velkým hráčem na chilském energetickém trhu, italskou společností ENEL. Smlouvu na má na 15 let za cenu 30 dolarů (700 Kč) za MWh.
Na řadě je velká baterie
V Chile Solek plánuje také stavbu velkého bateriového úložiště. Projekt San Rafael chce začít stavět příští rok. Úložiště s kapacitou 400 MWh má být schopno dodávat do sítě po dobu čtyř hodin sto megawattů výkonu.
Projekt vyjde na 90 milionů dolarů (přes dvě miliardy Kč) a zájem o jeho využití má rovněž ENEL.
„Chile ukazuje, že i s rychlým růstem obnovitelných zdrojů je možné stabilizovat síť a udržet spolehlivost dodávek, mimo jiné stavbou velkých bateriových úložišť. Může být pro nás v tomto směru inspirací,“ podotkl Síkela.