Článek
"Plánovaný stav disponibilních peněžních prostředků FNM na konci roku 2005 by vzrostl na 44,5 miliardy korun (z původních 28 miliard korun) a byl by použit Ministerstvem financí v roce 2006 zejména na dotaci Státního fondu dopravní infrastruktury a k úhradě nákladů na odstraňování starých ekologických zátěží," uvádí se v návrhu, který ve středu projedná vláda. FNM na konci roku 2005 končí a jeho činnost přebírá právě ministerstvo.
Ministerstvo tak vlastně navrhuje, aby stát utratil peníze, které chtěl původně uložit. Podle ekonoma Davida Marka ze společnosti Patria Finance není krok MF velkým překvapením. "FNM má dost závazků, které má v letošním roce hradit. Těch prostředků je potřeba v řádu desítek miliard," řekl Marek a dodal, že od začátku bylo jasné, že stát peníze z Telecomu dříve nebo později utratí.
"ČNB bude mít o argument navíc, když bude ve svých zprávách zdůrazňovat nejistotu ohledně budoucího fiskálního vývoje. Co je ovšem závažnější, že MF navrhuje vládě, aby nedodržela dohodu s ČNB z roku 2002," sdělil Novinkám analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. Podle něj by ČNB měla po vládě požadovat určitou kompenzaci, například v podobě odchylky v kurzu při směně privatizačních výnosů. Vláda za prodej Českého Telecomu společnosti Telefónica získá celkem 82,6 miliardy korun.
Podle mluvčí FNM Petry Krainové poputuje zhruba 24 miliard korun z privatizačních výnosů do Státního fondu dopravní infrastruktury, jedna miliarda korun do Státního fondu rozvoje bydlení a devět miliard na sanace ekologických škod.