Článek
Počet dronů podle studie za tři roky stoupne až na 4,7 miliónu. Průmyslové kontroly, letecké snímkování, hlídání hranic, distribuce zboží, nouzové zásobování, průzkum růstu rostlin, ale i rekreační účely. Využití bezpilotních letadel stoupá a prudce roste i jejich popularita.
Rozvážku zboží pomocí dronů testuje například největší internetový obchod Amazon. V Číně a Dubaji pracují na vývoji dronů, které by sloužily k přepravě osob. Také v Česku se výrobou dronů zabývá řada firem a univerzit.
„Komerční využívání dronů se v dalším desetiletí výrazně zvýší, protože jsou velmi užitečné při pomocných či nebezpečných pracích,“ vysvětluje Thomas Kreismann z Allianz.
Práce pro pojišťovnu
Kromě výškových prací nebo distribuce zboží do těžko dostupných oblastí, pomáhají drony i v pojišťovnictví. Allianz je využila například po explozích chemické továrny v čínském přístavu v Tchien-ťin před dvěma lety. [celá zpráva] Díky nim pořídila pro likvidátory pojistné události prakticky hned po výbuších důležité záběry a mohla tak okamžitě začít pracovat na výpočtu pojistného plnění.
Významným trhem pro drony, i když jej studie nezdůrazňuje, je také vojenská oblast. Nakoupit bitevní drony například české armádě před časem radil i prezident Miloš Zeman. [celá zpráva]
Kromě výhod přináší používání dronů i rizika a při nehodě mohou způsobit značné škody. Piloti dronů pro komerční využití musí mít v Česku vedle pojištění i povolení od Úřadu pro civilní letectví. Pro ty, kteří drony využívají jen jako koníčka, je pojištění zatím povinné v případě, že stroj váží přes 20 kilogramů.