Článek
Lacka obžalovaly americké úřady v roce 2011 ze zločinného spolčení se záměrem spáchat daňový podvod na Spojených státech. Lackův obhájce a zástupce Ministerstva spravedlnosti USA požádali minulý týden federální soud ve Fort Lauderdale o stanovení termínu pro přiznání viny. Soudce William Dimitrouleas stanovil v této věci termín slyšení na 26. února.
Americké úřady vedou široké vyšetřování řady švýcarských a mezinárodních bank s aktivitami ve Švýcarsku, aby je usvědčily, že pomáhaly Američanům ukrývat jejich peníze, aby se v USA vyhnuli daním. Největší švýcarská banka, která je také největším světovým správcem finančních aktiv bohatých lidí, za to v USA dostala pokutu 780 miliónů dolarů (15,7 miliardy korun) a souhlasila s předáním jmen amerických klientů s anonymními konty, aby se vyhnula trestnímu stíhání. Dohoda se Spojenými státy znamenala první částečné prolomení švýcarské tradice bankovního tajemství.
Před Lackem obviněn další manažer
Americké úřady už v roce 2008 obvinily dalšího předního manažera UBS Raoula Weila z toho, že pomohl 17 tisícům Američanů ukrýt celkem 20 miliard dolarů, a vydaly na něj mezinárodní zatykač. Weila loni v říjnu zadržela italská policie v Bologni a bankéř souhlasil se svým vydáním do USA. Zdůraznil, že se cítí nevinen a chce to prokázat u soudu. Soud ve Fort Lauderdale tento měsíc odložil proces s ním o osm měsíců na říjen.
V Lackově případu obžaloba cituje jeho práci s devíti americkými klienty. Lack prý svým klientům z USA také radil, aby se nezapojovali do federálního programu dobrovolného podání informací o minulých daňových únicích. Lack i Weil pracovali v UBS v divizi správy majetku bohatých zahraničních klientů.