Hlavní obsah

Byty v Praze kupují bohatí nebo cizinci, říká šéf realitky

3:45
3:45

Poslechněte si tento článek

Ceny nemovitostí ve velkých českých městech šplhají do výšin, kdy už jsou i pro průměrně vydělávající domácnosti příliš vysoké. Loni byty zdražovaly dokonce dvojciferným tempem. Trend má pokračovat i letos. Podle Jana Hrubého, generálního ředitele sítě realitních kanceláří RE/MAX, to povede k dalšímu snížení dostupnosti bytů a stěhování lidí za velká města.

Foto: RE/MAX, Bez zdroje

Generální ředitel sítě realitních kanceláří RE/MAX Jan Hrubý

Článek

„Existují odvážné odhady, že za deset let budou ceny na dvojnásobku toho co nyní. Když si vezmete možný růst o sedm procent ročně, tak to skoro vychází,“ uvedl Hrubý pro Novinky. Právě zmíněné zdražování o sedm procent ročně vidí pro následující rok až dva jako nejpravděpodobnější vývoj.

Podle dat poradenské společnosti Deloitte, která sleduje skutečné ceny, za něž se byty prodávají v krajských městech, stál ve třetím čtvrtletí loňského roku průměrný český byt 104 100 korun za metr čtvereční. Modelová 70metrová nemovitost odpovídající dispozici zhruba 3+kk by tak vyšla na téměř 7,3 milionu korun. To je meziročně o 16,5 procenta více.

Ceny bytů letí vzhůru. Loni zdražovaly dvojciferným tempem

Ekonomika

K prudkému zdražování přispěla silná poptávka. „Hodně lidí si uvědomilo, že je dobrá doba pro koupi nemovitosti. Poměr úrokových sazeb a cen realit byl zajímavý. Říká se, že lepší je nakupovat, když jsou ceny nemovitostí níž a úrokové sazby vyšší. Protože sazbu můžete za tři roky změnit, kdežto s pořizovací cenou už nic neuděláte,“ prohlásil Hrubý.

Vliv přisuzuje i slevám z předchozích let. Lidé v době vysokých úrokových sazeb hypoték a nejistoty z dalšího vývoje s nákupem vyčkávali. Majitelé, kteří chtěli prodat, tak museli jít s cenami dolů. Právě loni toho ve velkém začali využívat kupci, kteří měli k dispozici volné peníze.

Motivací byla podle Hrubého přetrvávající neschopnost zjednodušit a zrychlit výstavbu. I proto podle něj budou ceny dále růst. „Podívejte se, co se stalo v Polsku. Tam se staví ve velkém a najednou se snížily i ceny stavebních materiálů. Tady ale pro to nejsou podmínky,“ dodal.

Příjem 50 tisíc stačit nebude

Sedmiprocentní růst cen, který Hrubý pro letošek předpokládá, by byl o něco silnější než ten odhadovaný Českou národní bankou. Ta počítá se zdražením o 5,7 procenta. Centrální bankéři ale připouštějí, že odhad může být podhodnocený a vysoká poptávka v kombinaci se slabou výstavbou může ceny vyhnat výše rychlejším tempem.

I pětiprocentní zdražení by ale znamenalo nárůst cen o statisíce korun. To podle Hrubého ještě více zhorší lidem přístup k pořízení vlastního bydlení. „Nebude možné, aby si člověk, který bere 50 tisíc měsíčně, koupil třípokojový byt na Proseku,“ řekl.

Už nyní je profil kupců v hlavním městě proti dřívějším letům výrazně odlišný. Na byty dosáhnou především lidé s nadprůměrnými příjmy. „Jsou to hlavně dobře placení manažeři, majitelé firem nebo cizinci, kteří tu mají zaměstnání,“ konstatoval Hrubý.

Ředitel RE/MAX se proto domnívá, že ještě více zesílí trend, kdy budou lidé vyhledávat nemovitosti v okolí velkých měst. Toho si všímají i developeři, kteří začali připravovat více projektů například v dojezdové vzdálenosti od Prahy, mimo jiné na Kladně nebo v Brandýse nad Labem.

Statisíce bytů změní během deseti let majitele. V menších městech to může otřást cenami

Ekonomika

Výběr článků

Načítám