Článek
Centrální banka svůj výhled aktualizuje jednou za půl roku. Nejnovější prognózu vydala v pátek. Příští rok by podle ní měly české byty a domy podražit o 5,7 procenta, v roce 2026 pak o další přibližně o čtyři procenta. Za letošek vzrostou ceny rezidencí v průměru o 6,8 procenta.
ČNB realitní trh sleduje kvůli dopadům na banky a sestavuje předpověď dalšího vývoje. Cílem je zachytit trend. Sama banka proto připomíná, že skutečná čísla nakonec mohou být mírně odlišná.
Právě v příštím roce taková odchylka hrozí. Nemovitosti mají podle ČNB potenciál zdražovat ještě rychleji, než jak podzimní prognóza ukazuje. S pomalejším růstem cen či s jejich poklesem naopak instituce příliš nepočítá.
Pražské byty jsou nejméně dostupné ve střední Evropě
„K naplnění scénáře s vyšším cenovým růstem může přispívat nesoulad mezi nabídkou a poptávkou po nemovitostech způsobený poměrně nízkou výstavbou a potenciálním zesilováním poptávkových tlaků ve vybraných regionech,“ uvedla ve zprávě ČNB.
Kupci si připlatí statisíce
Na konci druhého kvartálu stál průměrný byt v Česku podle poradenské společnosti Deloitte, jejíž data bere centrální banka v potaz, 101 700 korun za metr čtvereční. Za 70metrový byt tak kupci zaplatili více než sedm milionů. Pokud by se aktuální predikce naplnila, stál by na konci příštího roku takový byt o zhruba 800 tisíc více.
ČNB ještě v jarním vydání zprávy počítala pro letošní i příští rok s relativně stabilním růstem cen kolem pěti procent ročně. Vysoký zájem kupců, kteří se v očekávání budoucího zdražování nemovitostí snažili nakupovat hned při prvním snížení hypotečních sazeb, však přispěl k rychlejšímu tempu.
Některé soukromé finanční domy předpokládají, že růst cen bude skutečně vyšší, než jaký ukazuje nejnovější zpráva ČNB. Například podle prognózy Komerční banky nemovitosti podraží o 8,6 procenta. Přispěje k tomu pokračující snižování úrokových sazeb hypoték nebo snaha domácností uložit do bydlení volné peníze.
„Přetrvávají i strukturální faktory, jako je nesoulad mezi fundamentálně silnou poptávkou po vlastnickém bydlení a nabídkou, či vysoký zájem o nemovitostní investiční aktiva,“ konstatoval v prognóze Kevin Tran Nguyen, ekonom Komerční banky.
Kvůli růstu cen se přestala zlepšovat dostupnost vlastního bydlení. Podle dat ČNB potřebují zájemci na koupi bytu asi 12,5 průměrných ročních příjmů. Číslo má i v následujících dvou letech zůstat na podobné úrovni jako letos.
Česko patří k zemím s nejméně dostupným vlastnickým bydlením v Evropě. Stále více lidí tak musí volit život v pronajatém bytě. To přispívá ke zvyšování nájemného, které podle realitních expertů bude pokračovat i v příštím roce.
Například analýza poradenské společnosti Knight Frank počítá s tím, že vyšší poptávka po pronájmech povede v příštím roce ke zdražení nájemného o pět až deset procent.