Článek
Ministr Dobrev, na kterého se v Sofii při nedělních protestech sesypaly sněhové koule, na pondělním mimořádném setkání s novináři slíbil, že všechny státní úřady, co mají s elektřinou "něco společného", prověří během několika dní účty vystavené bulharským domácnostem.
"Lidé ztratili důvěru v distributory, nevěří způsobům, jakými se vytváří cena za elektřinu, bohužel ztratili důvěru i v regulující roli státu. Všichni se teď musíme snažit, aby tato důvěra byla obnovena," citoval Antona Rokova ze státní regulační komise bulharský portál Mediapool.
Lednové vysoké účty zdůvodnili distributoři i vláda prodlouženým zúčtovacím obdobím přes vánoční svátky a nebývale chladným prosincem. [celá zpráva]
Protesty pokračují
Na večer jsou ohlášeny protesty v Plovdivu a v lázeňském letovisku Sandanski. Petici za referendum o distribuční síti elektřiny v zemi podepsalo ve městě Sandanski na 4000 lidí. Petiční archy jsou předkládány k podpisu i v jiných městech.
Politická strana Řád, zákon a spravedlnost zřídila v Blagoevgradu bezplatné konzultace s advokáty, aby lidem zajistila ochranu před "monopolisty z ČEZu", napsal na webu bulharský rozhlas.
Bulharská distribuční síť je rozdělena na tři regiony, které kontrolují české energetické skupiny ČEZ a Energo-Pro a rakouský EVN.
Ceny elektřiny jsou v zemi politicky velmi citlivé téma. Naposledy se elektřina zdražila o 13 procent loni v červenci, domácnosti ale prozatím dopad zvýšených cen plně nepocítily, neboť topná sezona začala až poté.