Článek
Přesný důvod, proč úřad řízení zahájil, nebyl uveden. Regulátor pouze konstatoval, že řízení začalo.
„Pokud jde o systematické porušování, jehož se dopouštějí jednotlivé regionální distribuční společnosti, dospěli jsme k závěru, že je nezbytné navrhnout jménem kanceláře prokurátora odebrání licence distribuční společnosti ČEZ,“ řekl už během dne prokurátor Georgij Kamburov.
Kontrolu aktivit společnosti ČEZ oznámily bulharské úřady v pondělí s tím, že výsledky budou zveřejněny v dohledné době. Současně s tím byla zahájena prověrka aktivit dalších dvou zahraničních distributorů – české společnosti Energo-Pro a rakouské EVN. Její výsledky by měly být známy do 20 dnů.
Ceny elektřiny, které v zemi stoupají, jsou velkým politickým tématem. Lidé proti nim protestují v ulicích. I v úterý večer jich na demonstrace vyšly tisíce. Svalují vinu právě na zahraniční distributory.
Hackeři během úterý vyřadili z provozu i bulharské stránky firmy. "Doména cez.bg byla napadena botnetem, který zahltil kapacitu domény a vyřadil ji z provozu," zdůvodnil ČEZ výpadek svého webu. Botnet je softwarový robot, který může být naprogramován k tomu, aby vybrané servery neustále zasílanými požadavky o přístup ochromil.
ČEZ poukazuje na porušení norem
ČEZ během dne upozornil, že do odebrání licence nemůže mluvit ani prokuratura, ani politici, musí tak učinit regulační úřad.
„Mediální prohlášení bulharského premiéra i prokuratury považujeme za hrubé porušení právních norem Bulharska jakožto členského státu Evropské unie,“ sdělila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Jedinou autoritou, která může rozhodnout o zahájení procedury odebrání licence, je podle mluvčí výhradně nezávislý energetický regulační úřad. „Od něj jsme zatím nedostali žádné oficiální uvědomění o záměru tento krok učinit,“ dodala.
„V takové zprávě regulátora musejí být navíc specifikovány přesné důvody pro odebrání licence a na odstranění těchto nedostatků musí mít posléze distribuční společnost přesně stanovenou lhůtu,“ doplnila Půlpánová.
Půlpánová také zopakovala pondělní vyjádření, že ČEZ v Bulharsku plní povinnosti stanovené tamním regulačním úřadem. „Proto kategoricky odmítá jakékoliv pochybení, které by teoreticky mohlo vést k zahájení procedury odebrání licence. Společnost ČEZ zároveň nesouhlasí s politizací celé této problematiky vzhledem k blížícím se parlamentním volbám,“ zakončila mluvčí.
Návratnost investic nad očekáváním
V Bulharsku působí ČEZ od roku 2005, kdy koupil za devět miliard korun majoritní podíl ve třech distribučních společnostech, které sloučil do jedné. O rok později získal za šest miliard korun černouhelnou elektrárnu Varna a loni uvedl do provozu solární elektrárnu Orešec. Kumulovaný zisk ČEZ před odpisy v Bulharsku činí 14,4 miliardy korun a podle energetické společnosti je návratnost bulharských investic nad očekáváním.
Vedle Bulharska ČEZ čelí potížím v Albánii, kde se dostal do konfliktu s úřady a ty rozhodly odebrat firmě licenci k distribuci elektřiny. Zároveň do čela CEZ Shpërndarje jmenovaly státního administrátora, čímž ČEZ v podstatě přišel o kontrolu nad společností. ČEZ zahájil kroky k arbitráži s albánským státem o náhradě škody za zmařenou investici, celková ztráta v Albánii se odhaduje na pět miliard korun.