Hlavní obsah

Buffett přestal prodávat akcie Applu, upouští od bank a nadále drží rekordní hotovost

4:16
4:16

Poslechněte si tento článek

Konglomerát Berkshire Hathaway známého amerického investora Warrena Buffetta snížil v posledním kvartále loňského roku své podíly ve dvou velkých amerických bankách: Bank of America a Citigroup, a to v hodnotě několika miliard dolarů. Na druhé straně společnost zastavila postupný prodej akcií Applu, který trval déle než rok. Vychází to z údajů, které firma podala u amerického regulátora cenných papírů.

Foto: Scott Morgan, Reuters

Americký investor Warren Buffett

Článek

Berkshire Hathaway se ve čtvrtém čtvrtletí 2024 zbavila téměř tří čtvrtin své pozice v Citigroup, když prodala 40,6 milionu akcií v hodnotě přesahující 2,4 miliardy dolarů (57,6 miliardy Kč).

Kromě toho Buffettova společnost pokračuje v prodávání akcií Bank of America, kde byla po léta největším akcionářem s podílem kolem 13 procent. Od loňského července však začala svůj podíl v bance výrazně snižovat, upozornil server Financial Times.

Po posledních říjnových prodejích je tak nově vlastnická pozice Berkshire Hathaway v Bank of America už pod devíti procenty. V investičním portfoliu společnosti se ale nadále jedná o třetí nejvyšší pozici s podílem 11,2 procenta.

Ekonomika v recesi, akcie na měsíci. Německý index DAX letos poráží i Wall Street

Ekonomika

Analytik BH Securities Timur Barotov Novinkám řekl, že za prodejem bankovních akcií stojí úmrtí Charlieho Mungera z listopadu 2023. Munger byl místopředsedou Berkshire Hathaway a blízkým přítelem Buffetta, který jeho radám často naslouchal.

„Jsem si jistý, že je to proto, že za tou pozicí v portfoliu stál hlavně Charlie Munger, protože Buffett nerad investuje do bankovních společností,“ míní Barotov.

Pět největších pozic v portfoliu Berkshire Hathaway:

SpolečnostZaměřeníPodíl
Appletechnologie28,1 %
American Expressfinančnictví16,8 %
Bank of Americafinančnictví11,2 %
Coca-Colaspotřeba9,3 %
Chevronenergie6,4 %
Zdroj: Berkshire Hathaway

Naopak poukázal na to, že po šesti po sobě jdoucích čtvrtletích Buffett zastavil prodej akcií Applu, jehož podíl v portfoliu Berkshire Hathaway svého času dosahoval 51 procent. Nově to je už „jen“ 28 procent. Právě snížení expozice v americkém výrobci iPhonů bylo podle Barotova hlavním účelem prodeje, „protože ačkoliv se Buffett nebojí velkých pozic, tak mít polovinu portfolia zastoupenou jednou společností je poměrně odvážné“.

„Myslím, že Buffett není nutně ohledně společnosti pesimistický, což potvrzuje fakt, že akcie již přestal prodávat, i když jejich cena roste. Portfolio management někdy zkrátka nutí investora dělat rozhodnutí, která nemusí souviset s tím, jaký je jeho názor na danou společnost. Možná je to tedy kombinace poněkud horšího výhledu na hospodářské výsledky Applu, vyšší ceny společnosti a zkonzervativnění portfolia,“ dodal Barotov.

Bezmála osm bilionů v hotovosti

Vedle akcií Buffettův podnik nadále hromadí vysoký objem hotovosti. Peněžní rezervy nyní dosahují téměř 325 miliard dolarů (7,8 bilionu Kč). Přitom ještě před 18 měsíci to bylo „jen“ 150 miliard dolarů.

Podle Barotova lze za tím hledat několik důvodů. Prvně Berkshire Hathaway provozuje pojišťovnu pojišťoven (reinsurance), „takže už jenom z této podstaty potřebuje mít vždy velké množství rychle dostupné likvidity v případě velkých pojistných událostí“, vysvětlil.

Dalším důvodem je, že loni na posledním sjezdu akcionářů Buffett řekl, že tehdy asi pětiprocentní výnos na krátkodobých amerických dluhopisech je ve srovnání s oceněním akciových titulů poměrně atraktivní.

„Z toho plyne, že Buffett považuje trh za drahý a nevidí atraktivní investiční destinace, takže to přispívá k tomu, že kupí peněžní prostředky. Teď je výnos na dluhopisech nižší (kolem 4 %), i tak je to ale vzhledem k současnému riziku u akcií podle tradičních analytických metod atraktivní výnos,“ dodal.

Buffett přemítá nad smrtí. Svůj tříapůlbilionový majetek rozdá

Ekonomika

Výběr článků

Načítám