Článek
Výstavba nového bezpečnostního přelivu na orlické přehradě je reakcí na ničivou povodeň z roku 2002. Investice Povodí Vltavy je 1,78 miliardy korun. Průtok by se měl zvýšit z nynějších 3550 na 5300 kubíků za sekundu, což odpovídá desetitisícileté vodě.
„Zatímco v minulém roce připomínal svah u orlické hráze jedno velké schodiště, po letošní zimě už je vidět také takzvaný otevřený skluz, který se podle stavitelů podobá skokanskému můstku,“ uvedl mluvčí Skupiny Metrostav Radim Mana.
Stavbaři zřídili u přehrady mobilní betonárku a používají speciálně vyvinutou betonovou směs. „V tuto chvíli jsme se maximálně přiblížili se skluzem k hrázi, kde po dobetonování posledních bloků bude hlavní pozornost zaměřena na vtokový objekt,“ konstatoval zástupce zhotovitele Tomáš Beržinský.
Jeho tým čelil v minulém roce nepříznivé geologii, což se projevilo hlavně na vtokovém objektu. „S horninou se doslova pereme, protože snad každý metr čtvereční má jiné vlastnosti, od tvrdé skály po silně zvětralý a tektonicky porušený povrch. Díky těmto podmínkám muselo také dojít k úpravě projektu založení této části na stavbě. V současné době jsme snad hlavní problémy podchytili a vyřešili, což nám umožňuje rozběhnout první betonáže uvnitř jímky,“ upozornil Beržinský.
Stavbaři Metrostavu v rámci této velké stavby celkově odtěží či odstřílejí 180 tisíc kubíků horniny. Při provádění trhacích prací přitom musí být každý střílený blok přikryt rohožemi z důvodu zamezení rozletu kameniva, tím je ochráněno také okolí přehrady. Takto postupují blok po bloku. Celkový objem uloženého betonu by měl dosáhnout hodnoty 65 tisíc kubíků a hmotnost použité ocelové výztuže je tisíce tun.