Článek
„Rozhodnutí ministerstva může zkomplikovat plánovanou modernizaci tohoto obchodního domu. Naše plány, které zatím nejsou definitivní, počítají pouze s rekonstrukcí interiéru obchodního domu tak, aby splňoval stále rostoucí nároky zákazníků. Budeme se proto snažit tyto plány realizovat, i když to teď možná bude složitější,“ řekla mluvčí společnosti Tesco Jana Matoušková.
Prohlášení Máje památkou nebrání ani jeho úpravám. Statut památky jen zajistí, aby se z ní nesetřely právě ty znaky, které jí už zajistily historický význam, míní Švácha. Věří, že existují architekti, kteří by uměli navrhnout pietní rekonstrukci Máje - včetně původních autorů.
Tesco se ještě může odvolat
Obchodní dům Máj je podle ministerstva významným dokladem architektury 70. let 20. století, a to také v evropském kontextu, když navazuje na architekturu meziválečného funkcionalismu a předznamenává v interiéru architektonické pojetí stylu high-tech.
Obchodní dům Máj (dnešní Tesco)
Máj byl dokončen v roce 1975, vznikl na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor televizní věže na Ještědu Karel Hubáček. Podle Šváchy architektura Máje rozvíjí podněty tohoto jedinečného díla, ale navíc pohotově reaguje na výzvu, kterou v roce 1972 vyslal do světa projekt pařížského muzea Centre Georges Pompidou od průkopníků stylu high tech Renza Piana a Richarda Rogerse.
Rozhodnutí ministerstva zatím není pravomocné, účastníci řízení mají 15 dní na podání rozkladu od chvíle, kdy vyjádření dostali, poslední z nich doručenku převzal 13. října. Účastníkem řízení je také vlastník objektu, společnost Tesco, na jehož žádost bylo v létě řízení zastaveno a pokračovalo 1. září.