Článek
Výkupní ceny české drůbeže klesly meziročně téměř o jedenáct procent. Aktuálně dostávají chovatelé za jatečná kuřata něco přes 27,50 koruny za kilogram.
Zpracovatel ho pak supermarketu prodá v průměru za 56 korun a spotřebitelská cena na pultech obchodních řetězců je podle Českého statistického úřadu v průměru o dalších sedm korun vyšší, tedy 63 koruny za kilogram.
Pokles cen v zemědělství trvá už déle než rok
Konkurence ze zahraničí
Některé supermarkety dávají přednost nejnižší nabídce bez ohledu na to, z jaké země maso pochází. To dokazuje i fakt, že se během prvního čtvrtletí letošního roku zvýšil dovoz kuřecího masa takřka o pětinu.
„Na zlevnění mají podíl i levné dovozy z jiných států, například z Ukrajiny, kde chovatelé nemusí plnit vysoké evropské standardy a mohou si dovolit nižší produkční náklady. To se ale může podepisovat na nižší jakosti produkce z těchto zemí,“ sdělila Novinkám mluvčí Agrární komory České republiky Barbora Pánková.
Podle informací komory snížili tuzemští zpracovatelé poptávku po českých kuřatech zhruba o 15 procent.
Tento pokles zaznamenal i majitel drůbežářské společnosti Drumo Vlastislav Klaška, a to skoro o dvacet procent. „Měli jsme o něco vyšší poptávku z Polska, kde nabízejí i o dvě koruny vyšší výkupní ceny. Některé české maso se pak ale objevilo zpátky v českých supermarketech. Vypadá to, že polští zemědělci mají zkrátka sjednané lepší podmínky se supermarkety,“ dodal.
Podle něj jsou navíc chov i zpracování drůbeže v Česku regulovány mnohem více než například ve zmiňovaném Polsku, a to na evropském trhu vytváří nejednotné podmínky.
Situaci drůbežářů podle Klašky ztěžuje i četnost kontrol Státní veterinární správy a počet auditů ze strany supermarketů. Znamená to pro něj další velké náklady.
I on tak bude muset v Brně, kde má teď v hale 230 tisíc kuřat, chov omezit a propustit část zaměstnanců.
Výborný poslal dopis
V polovině června se chovatelů zastal ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Zaslal obchodním řetězcům dopis s prosbou, aby kupovaly přednostně tuzemská kuřata.
„Pokud obchodníci myslí své veřejné proklamace vážně, věřím, že k dodavatelům drůbežího masa, ale i všem jiným, budou přistupovat férově. Často slyšíme o tom, že obchodníci preferují české dodavatele a české produkty, mají tedy možnost svá slova proměnit v konkrétní činy, “ sdělil Výborný Novinkám.
Jako příčinu neuspokojivého stavu uvedl například navýšení cen krmných směsí, pohonných hmot a energií, epidemii ptačí chřipky a vysokou míru inflace.
Situace chovatelů se podle něj stává dlouhodobě neudržitelnou a jejich existence je ohrožena. Pokud některé chovy skončí, jejich obnovení bude náročné, nebo k němu vůbec nedojde, upozornil Výborný.