Článek
„Noční mrazy byly pro naši firmu, ale i pro další ovocnáře v Česku likvidační. V našich jablečných sadech odhadujeme poškození ve výši devadesát až sto procent. Dle mých informací jsou na tom další ovocnáři obdobně,“ řekl Novinkám Štěpán Chára, ředitel společnosti Bohemia Apple.
Vedle Česka mrazy postihly sadaře v Polsku, Německu, Rakousku, Švýcarsku, na severu Francie a v zemích Beneluxu. „Velký dopad na trh s ovocem bude mít zejména výpadek v Polsku, které je největším pěstitelem jablek, višní či rybízu v Evropě,“ upozornil předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
Vývoj cen si zatím netroufal odhadnout. „Většinu ovoce dovážíme, rozhoduje evropský trh a řetězce operující po celém světě. Dá se očekávat, že se bude dovážet ovoce i ze zemí mimo Evropskou unii,“ uvedl Ludvík.
Výborný slíbil ovocnářům podporu, škody přesáhnou miliardu
V Čechách podle něj bude vlastního ovoce minimum, o úrodu přišli nejen velcí ovocnáři, ale i zahrádkáři a samozásobitelé. Morava je na tom jen o něco lépe – zatím.
„Letošní situace je opravdu mimořádná, protože pár týdnů dozadu padaly opakovaně nejvyšší teploty v historii. Vegetace nebývale urychlila svůj vývoj a to je základ všech problémů,“ řekl Novinkám agrární analytik Petr Havel.
Nejprodávanější ovoce
Co se týče například jabloní, na přesnější odhady poškozené úrody si budeme ještě muset počkat. Podle Havla je ale možné, že to v Polsku a Česku bude více než polovina produkce. Podle polských médií hovoří tamní pěstitelé jablek a vinné révy o poškození úrody až ze 70 procent.
„Naše jablka budou na trhu chybět. Nebudou se dovážet ta levná z Polska, nýbrž jablka z jižních zemí – ze Španělska nebo Itálie a subtropů. A ta jsou dražší. Jablka tudíž určitě zdraží, troufám si říci minimálně o deset procent. Nedivil bych se, kdybychom kupovali kilo jablek za 40 až 50 korun,“ dodal Havel.
Záležet bude samozřejmě na poptávce, jestli za takové ceny lidi budou kupovat. Jablka jsou v Česku nejprodávanější ovoce. V březnu stál kilogram jablek podle údajů statistiků v průměru 36 korun, před rokem 31 korun. Hroznové víno, které také mnohde zničily mrazy, stálo minulý měsíc v průměru 102 korun, loni 94 korun.
Podle Havla mráz nejvíce poškodil ovocné stromy, které kvetou dříve, tedy vedle jabloní například třešně, višně, slivoně, meruňky. Také jahody jsou na tom bídně. Relativně lépe podle něj mohla dopadnout kořenová zelenina, která je vůči mrazům odolnější.
Zdražení ovoce a zeleniny bude i podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy záviset na úrodě v dalších zemích. „Loni počátkem jara jsme řešili podobný problém s nedostatkem zeleniny z jihu Evropy, ale nakonec jsme dokázali řešení najít. Pevně věřím, že se to povede i letos,“ prohlásil Prouza.