Hlavní obsah

Bude se opakovat krize z roku 2008? Ekonomové tápou

New York

Ekonomové se podle deníku The New York Times (NYT) přou, zda současné propady akciových trhů a zpomalování ekonomiky znamená opakování krize z roku 2008. Podle některých jsou v současnosti rizika – alespoň okamžitá – menší. Jiní odborníci ale namítají, že důvody k obavám jsou.

Foto: Shannon Stapleton, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Podle optimistů je finanční systém prý zdravější a neexistuje tolik skrytých problémů. Pesimisté naopak varují, že ekonomiky by mohly začít rychle klesat po sestupné spirále, pokud politici v USA a Evropě neuklidní investory řešením zásadních finančních hrozeb.

Jádro problému je přitom podle NYT stejné jako před třemi lety: příliš mnoho dluhů, které mají dlužníci problémy splácet. Zatímco předtím ale šlo o úvěry spotřebitelů, nyní působí potíže zadlužení států.

Podle Michaela Hansona ze společnosti Bank of America Merril Lynch je nejvíc znepokojující podobností s rokem 2008 rostoucí nedostatek nedůvěry. Jde přitom především o strach z neznáma, když nikdo neví, co může očekávat.

Oproti dřívějšku více svázané ruce

Rozdíl oproti roku 2008 spočívá v tom, že tehdy problémy začaly ve Spojených státech a následně se rozšířily do celého světa. Nyní budí strach vystavení evropských bank riziku nesplácení dluhopisů problémových zemí, jako je Řecko, Irsko, Portugalsko, Itálie a Španělsko.

Rizikem navíc v současnosti je, že i když vlády a centrální banky chápou současné potíže lépe než v roce 2008, mají svázanější ruce. Kroky, jako byl rozsáhlý stimul na podporu ekonomiky či pomoc bankám, nejsou v současných Spojených státech představitelné.

Stejně jako v Evropě tu jakékoliv řešení komplikují spory a nejednotnost politiků, v Evropě ještě umocněné tím, že se v nich kříží zájmy národních států.

Související témata:

Výběr článků

Načítám