Článek
Ve svých pravidelných doporučeních pro členské země komise konstatovala, že by měly využít investice z mimořádného fondu obnovy pro dosažení rychlé nezávislosti na ruských energiích.
Komise platnost pravidel známých jako Pakt stability a růstu pozastavila předloni v reakci na koronavirovou krizi a původně jej chtěla obnovit už letos, nové okolnosti ji však přiměly plán přehodnotit. Vládám proto nechá volné ruce v otázkách rozpočtových schodků a veřejných dluhů ještě celý příští rok.
„To poskytne vládním fiskálním politikám prostor, aby mohly v případě potřeby rychle zareagovat," prohlásil místopředseda komise Valdis Dombrovskis. Členské státy tak budou například moci omezovat dopady vysokých cen energií na obyvatele či investovat do přechodu k obnovitelným zdrojům energií. Komise v dnešních doporučeních zdůraznila, aby státy „rozšířily veřejné investice do zelené a digitální transformace a do energetické bezpečnosti."
Inflace v EU je rekordní, Česko třetí nejpostiženější
Unijní fiskální pakt přijatý po předchozí krizi z roku 2008 vyžaduje, aby veřejný dluh nepřekročil 60 procent hrubého domácího produktu (HDP). Rozpočtové deficity zároveň nesmějí převýšit tři procenta HDP. Omezení spojená s pandemií však nedovolila velké části zemí tato pravidla dodržovat a komise jejich platnost pozastavila.
Státy v současnosti vedou debatu o tom, zda je navrátit v původní podobě či je s ohledem na požadavky zmíněných ekologických a digitálních investic nepozměnit.