Článek
"LČR se nyní striktně řídí českým zákonem o zadávání veřejných zakázek, který je v podstatě kopií příslušné evropské normy," řekl mluvčí Lesů ČR Tomáš Vyšohlíd.
Původní tendry, které zadalo bývalé vedení LČR, se zákonem o veřejných zakázkách skutečně neřídily, a firma je loni po verdiktu ÚOHS vypověděla. Nyní však LČR, kterým patří asi polovina lesů v zemi, připravují výběrová řízení na nové střednědobé zakázky. Smlouvy z nich by měly být uzavřeny s dostatečným předstihem, a to na několik let dopředu počínaje rokem 2008.
Brusel se začal tendry zabývat v polovině prosince 2005 na základě stížnosti firmy CE WOOD. Komise si nejdříve z Česka vyžádala odpovědi na řadu otázek a nyní rozhodla, že výběrová řízení porušila předpisy Evropské unie a Česku zašle takzvané odůvodněné stanovisko, tedy poslední varování před tím, než celá věc skončí u soudu.
Stanoviska se rozcházejí
Předseda českého antimonopolního úřadu Martin Pecina však řekl, že je situace v praxi vyřešena. "Lesy se již zákonem řídí a podle mých informací jde Evropské komisi hlavně o faktický stav, nikoliv o formality," uvedl Pecina s odkazem na několik nedořešených sporů, jimiž se teď ÚOHS bude opět zabývat. Jeho loňské verdikty k tendrům LČR totiž soud kvůli procesním chybám zrušil.
Brusel ale tvrdí, že Česko nesplnilo své povinnosti podle právních předpisů EU v oblasti zadávání veřejných zakázek. "Dotčený státní podnik doposud zcela nesladil své postupy zadávání veřejných zakázek s pravidly EU pro zadávání veřejných zakázek, a to ani navzdory závazku, který Česká republika komisi složila po obdržení úředního oznámení," uvedla EK. Tento závěr LČR odmítly.