Článek
Oba zmíněné e-shopy se do značné míry vyhýbají celním kontrolám EU, protože hodnota jejich balíků často nedosahuje 150 eur (3780 Kč), což je částka, na níž už se cla vztahují. To mj. vede k nárůstu dovozu nebezpečného zboží, jako jsou například hračky obsahující toxické látky, uvedl Financial Times (FT).
Evropský komisař pro obchod Maroš Šefčovič k tomu uvedl, že jen letos budou do EU letecky dopraveny asi čtyři miliardy balíků s nižší hodnotou než 150 eur, což je téměř trojnásobek počtu v roce 2022.
Úředníci EU se obávají negativního dopadu, který levný dovoz z Číny na evropské maloobchodníky má. Ti totiž čelí vyšším výrobním nákladům, aby dodrželi unijní normy. Čínští prodejci navíc těží z dotovaných nákladů na poštovné, takže je pro ně efektivnější posílat levné zboží letecky.
Ftaláty, olovo i brom. Hračky objednané z Číny bývají toxické
Žádná rozhodnutí ohledně zmíněných opatření ale dosud přijata nebyla, protože jakékoliv kroky komplikuje mezinárodní právo, sdělily zdroje FT.
Každopádně už v červenci se objevily zprávy o tom, že Evropská komise plánuje zrušit současnou hranici 150 eur, kdy je zakoupené zboží v čínských e-shopech od cla osvobozeno. O podobném kroku uvažují také Spojené státy.
Cla na všechno by zahltila celníky
Zrušení této hranice by ovšem zároveň zvýšilo pracovní zátěž již tak přetížených celníků. Třeba amsterdamské letiště Schiphol a rotterdamský přístav odbaví dohromady 3,5 milionu zásilek denně, tedy 40 za sekundu. „Neexistuje způsob, jak to všechno zkontrolovat,“ citoval FT nejmenovaného evropského diplomata.
Výše manipulačního poplatku za každou položku zatím nebyla stanovena. Měl by se však vztahovat na všechny on-line prodejce, kteří zasílají zboží zákazníkům z EU přímo ze zemí mimo unijní blok.
Organizace EuroCommerce, která zastupuje maloobchodníky v EU, uvedla, že manipulační poplatek by byl obtížně ospravedlnitelný podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO). Ta výši poplatků a plateb za celní odbavení omezují na přibližnou cenu za poskytnutou službu.
Případná daň z příjmů těchto obchodních platforem by se vztahovala jak na zahraniční podniky, tak i ty evropské. Muselo by s tím však souhlasit všech 27 členských zemí, přičemž daň by mohla poškodit evropské podniky v době, kdy se Evropa snaží podporovat digitalizaci, uvedly zdroje FT.
Nově sestavená Evropská komise doufá, že detaily celého návrhu vypracuje do února.