Hlavní obsah

Brusel chce, aby čínské firmy v EU sdílely své know-how

Evropská unie chce zavést nové předpisy, podle nichž by s ní čínské společnosti měly sdílet své technologické znalosti, působí-li na evropském trhu. Jde o součást širší strategie ochrany zdejšího průmyslu a prosazování cílů v oblasti zelené energetiky. Podle evropských úředníků by Čína měla mít v budoucnu také povinnost v Unii investovat například v podobě továren.

Foto: Profimedia.cz

Do Evropy dováží elektromobily i čínská automobilka BYD.

Článek

Nové požadavky Evropské komise se mají vztahovat na baterie, ale mohly by být rozšířeny i na další zelená odvětví, napsal deník The Financial Times. V menším měřítku to odráží pravidla Pekingu, jenž už roky tlačí na zahraniční společnosti, aby sdílely své know-how výměnou za přístup na čínský trh.

Iniciativa je součástí pilotního grantového programu ve výši zhruba 25 miliard korun na podporu vývoje baterií, který by měl být spuštěn v prosinci.

EU vůči Číně přitvrzuje

Evropská unie v obchodní politice vůči Číně přitvrzuje. Obává se totiž levného dovozu, který je méně šetrný pro životní prostředí a může poškozovat evropské firmy podléhající přísným ekologickým předpisům.

V říjnu Evropská komise schválila cla na čínské elektromobily až do výše 35 procent. Zavedla i přísnější požadavky pro žádosti o vodíkové dotace.

Tvrdou obchodní politiku vůči Číně volí i nově zvolený americký prezident Donald Trump. Ten během svého prvního období opakovaně zvyšoval cla na čínský dovoz a hrozil až 60procentními tarify.

Tím spíš by se Čína po lednovém návratu Trumpa do Bílého domu mohla přiklánět k vyššímu dovozu do Evropy.

Některé americké firmy už se kvůli Trumpovým clům plánují stahovat z Číny

Ekonomika

Výběr článků

Načítám