Článek
„Broumovsko by mohlo představovat skanzen. Musíme najít řešení, které by vedlo k rovnováze mezi různorodými zájmy,“ konstatoval na konferenci Vliv vlka a vydry na přírodu a hospodaření v krajině královéhradecký hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).
Pomůže jenom změna legislativy
Nesoulad mezi počty na Broumovsku kdysi zcela vyhubeného vlka a zájmy chovatelů dobytka dospěl podle šéfa Českomoravské myslivecké jednoty Jiřího Janoty k vrcholu. Současný stav drancuje státní kasu. Jenom v Královéhradeckém kraji vzrostly za poslední tři roky náhrady za vlky zadávená dobytčata z 45 tisíc na 2,2 milionů korun. „Veřejnosti je nutné vysvětlit, že tento stav je nadále neudržitelný,“ podotkl Janota.
Farmáři chtějí nadbytečné vlky postřílet nebo přesídlit do míst, kde nemohou páchat škody na dobytčích stádech. „Vlky je třeba dostat pryč z kulturní krajiny do národních parků a vojenských újezdů,“ požaduje pověřenec Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR Tomáš Havrlant, jenž chce zbavit vlky nedotknutelnosti a vysoudit možnost bránit stáda s puškou v ruce. „Pomůže jenom změna legislativy. Jako v zemích, kde už na to přišli. Stát si musí vybrat mezi obhospodařovanou krajinou a vlky,“ doplnil Havrlant.
Ochránci přírody mapují výskyt velkých šelem
Žaloba na stát, která má umožnit regulovaný odstřel vrcholového predátora, leží u Ústavního soudu. „Kraj broumovské farmáře podporuje. Lidi na rodinných farmách chceme udržet. Musíme postupovat společně s Poláky a Němci,“ poznamenal královéhradecký krajský radní Karel Klíma (KDU-ČSL).
Farmáři volají po jasných číslech, kolik vlků daná krajina unese. „Doposud to nikdo neudělal a nedefinuje to ani připravovaný plán ochrany vlka,“ tvrdí Havrlant. „Oproti loňsku jsme zaznamenali nárůst o dvě vlčí teritoria, což není žádné drama. Problém řešíme, aby farmáři měli dostatečně a rychle náhradu škod a abychom jim nabídli dotace na ohradníky a pastevecké psy,“ konstatovala Jindřiška Jelínková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Zuby šelem z Předmostí naznačují ranou domestikaci
Vlků nyní v Česku žije v osmnácti teritoriích ve třinácti smečkách odhadem 120 kusů. Broumovskem a Trutnovskem migrují tři smečky s dvacítkou jedinců, což farmáři považují za ochranáři značně podhodnocené počty. Během dubna lze jako v předchozích letech očekávat další přírůstek štěňat. „Vlk nemá v kulturní krajině, kam ročně přijíždí půl miliónu turistů, místo,“ míní Havrlant, podle něhož je střelba, jenž vlkům utkví v paměti, nejefektivnější a nejlacinější způsob ochrany stád.
Příroda podle zastánců regulace vlčí populace počty vlků na uzdě neudrží. Potravy najdou šelmy dost v ohradách s dobytkem. „Australané chtěli pomocí predátorů zredukovat přemnožené jeleny. Nakonec přišli na to, že by farmářům nejdřív požrali snáz ulovitelný dobytek,“ přiblížil Janota.