Článek
Informovala o tom agentura Reuters, podle níž to zastánci lepší rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem považují za průlom.
Zkrácenou 34hodinovou týdenní pracovní dobu při zachování dosavadního platu si loni mezi červnem a prosincem vyzkoušeli zaměstnanci v 61 firmách v Británii. V některých z nich měli lidé třídenní víkend, v dalších volno navíc ve středu.
Více než 90 procent všech firem - konkrétně 56 z 61 - se po ukončení experimentu rozhodlo změněnou pracovní dobu zachovat.
Reforma v Belgii: Do práce jen čtyři dny v týdnu za stejné peníze
Většina firem, které mají dohromady 2900 zaměstnanců, po skončení testu uvedla, že se jim podařilo zachovat produktivitu na předchozí úrovni. Navíc se ukázalo, že lidé pracující jen čtyři dny v týdnu dávají výrazně méně často výpovědi. Zaměstnanci si zase pochvalovali, že se zlepšila rovnováha mezi jejich pracovním a soukromým životem.
„Jde o zásadní průlom pro hnutí za čtyřdenní pracovní týden,“ uvedl k výsledkům Joe Ryle, ředitel organizace 4 Day Week Campaign, která tuto změnu prosazuje a na experimentu se podílela. „Tyto neuvěřitelné výsledky ukazují, že čtyřdenní pracovní týden bez snížení mzdy skutečně funguje,“ míní.
Čtyři dny v práci, tři dny volna, zkusí zavést Skotsko
Zakladatel řemeslného pivovaru, který se do zkoušky zapojil, uvedl, že změna podpořila vyšší produktivitu v kratším pracovním čase. „Chceme mít více práce, a méně stresu,“ citovala ho výsledná zpráva.
Pro některé zaměstnance, kteří se na konci experimentu účastnili průzkumu, byl den volna navíc dokonce důležitější než jakékoliv zvýšení platu: 15 procent jich uvedlo, že by je žádná částka nepřiměla vrátit se k pětidennímu pracovnímu týdnu.