Článek
„Chápu, proč se tolik pozornosti věnuje našim obchodním vztahům s USA, ale ve skutečnosti jsou naše obchodní vztahy s Evropou pravděpodobně ještě důležitější, protože evropské země jsou našimi nejbližšími sousedy a obchodními partnery,“ řekla Reevesová britské stanici BBC.
Také z nedávného průzkumu veřejného mínění, na který tento měsíc upozornil britský list The Guardian, vyplývá, že většina britských voličů považuje ekonomické sbližování s EU za důležitější než řešení obchodních vztahů s USA.
Reevesová nicméně nyní také řekla, že zároveň chápe, proč se americký prezident Donald Trump snaží řešit „globální nerovnováhu“ v obchodu. A podobně jako šéf Bílého domu se zaměřila na Čínu. „Svět se za posledních 25 let proměnil i vzestupem čínské ekonomiky. A to přineslo obrovské výhody, pokud jde o levnější zboží, více inovací a více obchodních příležitostí. Přineslo to však také mnoho výzev,“ řekla britská ministryně.
Trump počátkem dubna zavedl desetiprocentní cla na zboží ze všech zemí a výrazně vyšší cla pro země a regiony, které podle administrativy kladou vysoké překážky dovozu do USA (na Británii připadlo 10 procent, na EU pak 20 procent). Většinu z těchto cel později pozastavil na 90 dní.
Vůči Číně naopak přitvrdil. Uvalil na ni 145procentní clo s výjimkami pro některou elektroniku. Peking podle nedávného prohlášení Bílého domu místy čelí clu až 245 procent. Bílý dům své počínání zdůvodňoval právě obchodní nerovnováhou ve vzájemných vztazích.