Článek
Deník uvedl, že Reevesová vnímá jednání s ministry takzvané eurozóny jako signál, že nová britská vláda má o restart vzájemných vztahů skutečný zájem. Zároveň tím dává najevo, že ekonomickému potenciálu vzájemných vztahů přikládá velkou důležitost.
„Vím, že poslední roky byly plné rozporů. Rozdělení a chaos definovaly přístup minulé vlády k Evropě. Nebudou ale definovat ten náš,“ uvedla podle deníku Reevesová na jednání.
Británie přišla o stovky tisíc pracovníků, nejhůř je na tom Skotsko, říká velvyslankyně Chatardová
Rozpory mezi Velkou Británií a eurozónou ale přetrvávají. Nejednotné jsou i samotné státy platící eurem.
Zatímco Irsko, které bloku aktuálně předsedá, usiluje o užší vztahy Bruselu s Londýnem, další opětovné sbližování podmiňují britskými ústupky.
Evropské státy nejčastěji požadují návrat Velké Británie na jednotný evropský trh a do celní unie. Například Španělsko volá po rozšíření práv na rybolov v britských vodách.
Reevesová na jednání podle deníku navrhla trojici společných bodů, na nichž mohou Londýn a Brusel spolupracovat. Jsou jimi válka na Ukrajině, podpora volného obchodu a obnovení vzájemného ekonomického partnerství.
Ministryně chce pracovat na odstraňování obchodních bariéry a podpoře investic na obou stranách. Návrat na jednotný trh ale neplánuje.