Článek
Rozsáhlou databázi uniklých finančních dokumentů zveřejnilo mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ). Databáze obsahuje 13,4 miliónu dokumentů, z nichž většina pochází od dvou velkých firem Appleby a Asiaciti Trust, které se pohybují ve světě offshoreových financí, napsal list Süddeutsche Zeitung.
Jedna z firem sídlí na Bermudách, druhá v Singapuru. Téměř sedm miliónů záznamů spadá do období od roku 1950 do roku 2016. Záznamy obsahují například e-maily, smlouvy a často i bankovní záznamy týkající se 25 tisíc firem spojených s lidmi ve 180 zemích světa.
České centrum pro investigativní žurnalistiku uvedlo, že asi 12 060 dokumentů se přímo týká České republiky.
Na rozdíl od loňské aféry takzvaných Panamských dokumentů nový únik dat odhaluje hluboké propojení daňových rájů a světa velkých firem, jako je například Apple, Uber, Nike, Walmart, Allianz, Siemens, McDonald's, Yahoo. Jak se nadnárodní firmy snaží vyhýbat daním čím dál komplikovanějšími účetními operacemi. Platí to i pro politiky či soukromé osoby, jako je například soukromý majetek britské královny Alžběty II.
Dokumenty také ukazují, že americký ministr obchodu Wilbur Ross má podíl ve firmě obchodující s občany Ruska, jež jsou na americkém sankčním seznamu.
Mezi dalšími známými lidmi, kteří jsou v Paradise Papers jmenováni, je i Stephen Bronfman, poradce a blízký přítel kanadského premiéra Justina Trudeaua či jordánská královna Núr.