Článek
Francouzská společnost EDF, jež elektrárny vlastní, k prodloužení životnosti jaderných reaktorů uvedla, že tím zvýší energetickou bezpečnost a zároveň sníží závislost na dovozu zemního plynu.
Reaktor Heysham 2 v hrabství Lancashire a jaderná elektrárna Torness ve skotském East Lothian budou nově ve výrobě elektřiny pokračovat do března 2030, což je o dva roky déle než poslední schválené prodloužení provozu. Obě elektrárny byly uvedeny do provozu v roce 1988 a původně se očekávalo, že budou fungovat „jen“ 30 let, uvedl britský web The Guardian.
EDF prodlouží také životnost prvního bloku v Heyshamu a v jaderné elektrárně Hartlepool v Teesside, a to o jeden další rok do března 2027. U těchto elektráren, vyrábějících energii od roku 1983, se jedná dokonce o čtvrté prodloužení životnosti. Původně se měly zavřít už v roce 2008.
Google přechází na jadernou energii. Kvůli umělé inteligenci
„Tato rozšíření jsou velkým vítězstvím pro naši energetickou nezávislost – budou napájet až 11,6 milionu domácností déle a zároveň podpoří dobrá pracovní místa v Lancashire, Teesside a East Lothian,“ uvedl britský ministr energetiky Ed Miliband.
Británie nepostavila novou jadernou elektrárnu od roku 1995, kdy byl uveden do provozu reaktor Sizewell B na pobřeží Suffolku. Proto se očekává, že jaderná produkce Spojeného království v nadcházejících letech prudce klesne, protože starší reaktory se začnou zavírat, napsal The Guardian.
Kvůli zpoždění jaderného projektu Hinkley Point C v Somersetu hrozí, že vznikne mezera v dodávkách nízkouhlíkové energie v zemi, což by mohlo vést k vyšší závislosti na plynu ve dnech, kdy bude obnovitelné energie nedostatek. I proto EDF prodlužuje životnost stávajících elektráren, aby tento potenciální problém vykryla.
Ve hře je navíc i prodloužení provozu v nejmladší jaderné elektrárně Sizewell B, a to až do roku 2055, tedy rovnou o 20 let déle proti původnímu plánu.