Článek
Šéfka britských veterinářů Debby Reynoldsová v pátek oznámila, že podezření na nový případ je zatím mírné a výsledky testů ještě nejsou k dispozici. Reynoldsová vyzvala chovatele, aby dodržovali nejpřísnější normy biologické bezpečnosti a okamžitě oznamovali jakékoli možné známky nemoci. Informace o novém případu se objevily pouze den poté, co britská vláda zrušila zákaz přepravy dobytka na jatka.
Poprvé byl nový výskyt slintavky a kulhavky zaznamenán minulý pátek u 60 kusů hovězího dobytka na farmě ve vesnici Wanborough u jihoanglického Guildfordu v hrabství Surrey. V úterý veterináři potvrdili další případ nedaleko prvního výskytu nákazy. Až dosud nové případy spadaly do ochranného pásma deseti kilometrů od prvního ohniska, nové podezření však z něj vybočilo, i když zůstalo ve stejném hrabství.
Celkem bylo od pátku kvůli nemoci usmrceno 576 kusů dobytka. Inspektoři původ nákazy stále zjišťují, podle předběžné zprávy však s nejvyšší pravděpodobností pochází z laboratoří nedaleko postižených farem, kde se zkoumá slintavka a kulhavka a vyrábějí se proti ní vakcíny. Odtud pravděpodobně unikl při nedávných povodních, které postihly tuto oblast.
Evropská unie zatím ponechává v platnosti zákaz dovozu veškerého čerstvého masa, živých zvířat a mléčných produktů z Británie. Londýn již v první reakci na propuknutí nemoci sám zakázal veškeré exporty chovných zvířat, masa a mléka ze země.
Epidemie v roce 2001 stála 8,5 miliardy liber
Britští chvatelé mají ještě v živé paměti obrovské škody, které epidemie této nemoci napáchala v roce 2001, kdy muselo být vybito až 10 miliónů zvířat. Náklady spojené s nákazou se tehdy vyšplhaly na 8,5 miliardy liber (zhruba 348 miliard korun). Celý britský farmářský průmysl byl téměř zruinován. Mnoho farem a zemědělských podniků muselo skončit. Negativně postižen byl tehdy také britský turistický průmysl.
Člověka nákaza přímo neohrožuje, při zavlečení do chovů však může napáchat velké hospodářské škody. Na českém území byla naposledy slintavka a kulhavka zjištěna v roce 1975.