Článek
"Obezita je hrozbou pro zdraví dětí i pro naši ekonomiku. Národní zdravotní systém (NHS) stojí miliardy liber ročně," uvedla v prohlášení Jane Ellisonová z ministerstva financí.
Součástí plánů je zmíněná daň ze slazených nealkoholických nápojů, kterou v březnu představil tehdejší ministr financí George Osborne. Vztahovat se má na nealkoholické nápoje s celkovým obsahem cukru vyšším než pět gramů na 100 mililitrů. U ještě sladších nápojů by tento odvod měl být vyšší.
Podle šéfa britské asociace nealkoholických nápojů Gavina Partingtona má však tato daň represivní charakter. Zaniknou kvůli ní tisíce pracovních míst, zatímco na míru obezity nebude mít výraznější dopad, uvedl také.
Sladké i slané ve slevě
Strategii kritizují rovněž zdravotničtí experti. V plánech totiž podle listu The Guardian chybí zákaz slevových akcí na nezdravé vysokoenergetické potraviny v supermarketech, či opatření, které by omezilo reklamu na přehnaně tučné, slané či sladké jídlo, která je zaměřena na děti a objevuje se na sociálních sítích či v některých televizních pořadech, jako jsou třeba populární hudební soutěže.
Daň z nápojů s přidaným cukrem zavedla již dříve Belgie, Francie, Maďarsko a Mexiko. Daně tohoto typu vybíraly s různým úspěchem po mnoho let také skandinávské země.