Článek
Informovala o tom britská BBC. „Tyto investice do britské obrany přinesou dlouhodobý impulz britskému podnikání, pracovním místům a národní bezpečnosti,“ uvedl podle ní britský ministr obrany John Healey.
„Tato dlouhodobá smlouva nám umožňuje investovat do správných dovedností, vybavení a zařízení, abychom mohli hrát svou roli při ochraně britských zájmů doma i v zahraničí,“ okomentoval to prezident společnosti Rolls-Royce Submarine Steve Carlier.
Očekává se, že to ve Velké Británii vytvoří více než tisíc pracovních míst a další čtyři tisíce ochrání.
Je velký jako auto. Rolls-Royce chce poslat svůj mikrojaderný reaktor do vesmíru
Osmiletý kontrakt s názvem Unity je navržen tak, aby zefektivnil návrh, výrobu a podpůrné služby pro reaktory, aby byly šetrnější k životnímu prostředí. Healey uvedl, že dohoda zefektivní předchozí smlouvy a pobídky a zajistí efektivnější dodávky, což povede k úsporám ve výši 400 milionů liber.
Kromě poskytování podpory současné ponorkové flotile britského Královského námořnictva zahrnuje Unity také stavbu a uvedení do provozu nových ponorek třídy Dreadnought a zahájení kontraktů pro novou obrannou alianci Aukus.
„V březnu 2023 totiž bylo oznámeno, že Rolls-Royce poskytne reaktory pro novou flotilu jaderných ponorek v obranné dohodě mezi Spojeným královstvím, USA a Austrálií. Ponorky budou postaveny v Británii a Austrálii, ale budou využívat technologie ze všech tří zemí,“ uvedla BBC.
Česká stopa v Británii
Polostátní česká energetická společnost ČEZ loni podepsala se společností Rolls-Royce SMR strategickou spolupráci na vývoji modulárních jaderných reaktorů. V britské firmě koupí zhruba dvacetiprocentní podíl, za který zaplatí jednotky miliard korun.
Evropská komise už zahájila posuzování této investice.
Poklud jde o spolupráci, počítá se s tím, že se ČEZ bude přímo podílet na vývoji nové technologie modulárních reaktorů i na jejich výrobě v globálním měřítku. Nepůjde tak pouze o nákup nebo dodávku hotových zařízení.