Článek
Britská vláda odhaduje, že dohoda o volném obchodě s Austrálií zvýší výkon britské ekonomiky v horizontu patnácti let o 200 až 500 milionů liber (5,9 milionu až 14,78 milionu korun), respektive 0,01 až 0,02 procenta HDP.
Podle společného průzkumu CT Group a Institutu Adama Smithe (ASI) podporuje obchodní dohodu 65 procent Britů a 69 procent Australanů. Proti je pouze pět procent Britů a tři procenta Australanů.
Do cesty dohodě o volném obchodu mezi oběma zeměmi se naopak stavěla především britská zemědělská lobby. Tamní zemědělci se totiž obávají, že nedokážou konkurovat australskému cukru a hovězímu a jehněčímu masu, pokud na něj nebudou uvalena dovozní cla a kvóty.
Po brexitu CANZUK? Vize anglosaské unie nabývá na popularitě
Australský producent hovězího Australian Agricultural Company předpokládá, že v případě nulových cel se vývoz tohoto druhu masa do Británie zvýší desetinásobně.
Problém s dohodou přesto měli i někteří australští zemědělci. Těm se nelíbilo zrušení povinnosti mladých Britů v rámci programu pracovních dovolených odpracovat minimálně 88 dní na australských farmách, pokud chtějí o rok prodloužit vízum.
Peking uvalí na australská vína cla až 212 procent
Australský ministr zemědělství David Littleproud však v úterý ujistil, že pokud budou Britové na zrušení pravidla pro své občany trvat, vláda najde náhradní mechanismy, kterými zajistí pro zemědělce dostatek pracovní síly.
Jednání s Kanadou a Novým Zélandem
Británie intenzivně jedná o rozšířené obchodní dohodě i s Kanadou. Základní dohodu obě země ratifikovaly již v březnu a v účinnost vešla v dubnu. Objem obchodní výměny mezi oběma zeměmi se pohybuje kolem 22 miliard liber ročně (650 miliard korun).
Britská ministryně mezinárodního obchodu Liz Trussová navíc na březnové online konferenci Konzervativních přátel Austrálie uvedla, že Britové velmi intenzivně vyjednávají o úzkém obchodním vztahu také s Novým Zélandem.