Článek
Většímu propadu zabránilo zejména meziroční zdražení pohonných hmot o 11,4 procenta, sdělili statistikové. Oproti letošnímu únoru klesly spotřebitelské ceny o 0,1 procenta. Očekávají, že březen by mohl být posledním deflačním měsícem a to především kvůli dubnovému zdražení plynu a dalšímu růstu cen ropy.
Ceny potravin klesly oproti březnu 2002 o 5,7 procenta, levnější byly i oděvy a obuv a zlevnil i zemní plyn a elektřina. Pokračoval i pokles cen oděvů a obuvi, i když mírnějším tempem než v lednu a únoru. Ceny naopak vzrostly v dopravě, kvůli zdražení pohonných hmot. Ty proti únoru podražily o dalších 1,4 procenta.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12-ti měsíců činila v březnu 0,8 %, což představuje zpomalení růstu o další 0,3 procentního bodu ve srovnání s únorem.
Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) zemí EU dosáhl v únoru 2,3 %. Nejnižší cenový růst zaznamenaly ceny v Německu (o 1,3 %), naopak nejrychleji rostly v Irsku (o 5,1 %), zatímco v ČR poklesl HICP o 0,6 %. Z ostatních kandidátských zemích zaznamenala meziroční cenový pokles pouze Litva (o 1,8 %).