Článek
Očekává se, že premiér Johnson, který se na mezinárodní scéně objeví poprvé od příchodu do Downing Street, řekne představitelům EU na summitu G7 v Biarritzu, že sumu 39 miliard liber, na níž se dohodla jeho předchůdkyně Theresa Mayová, Británie sníží na devět miliard, nebo dokonce pouhých sedm miliard liber.
Johnsonova hrozba vychází z analýzy jeho právníků, že v případě scénáře brexitu bez dohody by měla částka činit jen zmíněnou sumu, protože s přechodným obdobím nebudou spojeny žádné náklady.
Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden prohlásil, že i kdyby Británie 31. října opustila EU bez dohody, stejně by měla částku uhradit celou.
Na summitu G7 se Jonhson má v neděli sejít s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a očekává se také uspořádání setkání s francouzským prezidentem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.
Tuska britský premiér vyzval, aby mu s hledáním dohody pomohl. Předseda Evropské rady v sobotu na Twitteru napsal: "Doufám, že se nechce zapsat do historie jako 'Pan Bez dohody'.
Dohoda s USA
Po odchodu z Evropské unie bude mít Británie se Spojenými státy velkou obchodní dohodu, kterou bude možné uzavřít rychle. Před schůzkou s britským premiérem Borisem Johnsonem na okraj summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 v jihofrancouzském Biarritzu to v neděli řekl americký prezident Donald Trump. Johnsona považuje šéf Bílého domu za toho pravého muže, který Británii zajistí úspěšný odchod z EU.
Nedělní snídaně je prvním dvoustranným jednáním amerického prezidenta s novým britským premiérem. Trump nicméně Johnsonovi v minulosti už několikrát vyjádřil značné sympatie a podpořil i jeho postoj k brexitu. Na dotaz novinářů, jakou by dal předsedovi britské vlády k jednáním o brexitu radu, prezident v neděli odpověděl, že Johnson "žádné rady nepotřebuje, je tím pravým mužem pro tuto práci".
Americký prezident je přesvědčený, že Británie a Spojené státy po brexitu budou mít "opravdu velkou" obchodní dohodu. Její uzavření by podle něj mohlo být rychlé.
Johnson sice očekává, že obchodní jednání s Washingtonem budou těžká, americký trh podle něj ale britským firmám nabídne obrovské příležitosti. Před jednáním se šéfem Bílého domu se britský premiér v neděli vyslovil také proti obchodním válkám a různým bariérám. Spojené království podle Johnsona totiž už více než 200 let z volného světového obchodu těží.