Článek
Například na e-shopu Rohlík.cz stojí teď rané i konzumní pozdní brambory kolem třiceti korun. Rané brambory šlo podle srovnávače cen Kupi.cz v posledních dnech koupit v akci okolo patnácti korun. Loni ale byly akční ceny deset korun za kilo.
Podle Jakuba Trtíka, ředitele nákupu společnosti Bidfood, současnou situaci nejvíc ovlivňuje počasí.
„Výrobcům docházely v dubnu až květnu zásoby uskladněné z poslední sklizně a netrpělivě čekali na začátek sklizně raných brambor. Deštivé počasí napříč Evropou prodloužilo termín sklizně, a nedostatek brambor na trhu tak vytvářel tlak na cenu tak velký, že dosahovala historického maxima,“ řekl Právu.
Trtík podotkl, že tento stav dosud trvá. „Všichni teď čekají na hlavní sklizeň. V následujících týdnech očekáváme zklidnění situace a mírné snížení cen. Díky avizovaným rostoucím nákladům farmářů a zpracovatelů však velmi pravděpodobně ne na úroveň, na kterou jsme byli zvyklí v posledních letech,“ dodal.
Sklizeň si letos chmelaři pochvalují
Také podle předsedy Českého bramborářského svazu Josefa Králíčka na rozdíl od minulých let klesá cena jen zvolna.
„V zahraničí jsou ceny ještě vyšší, dovoz je tedy omezen. Již nyní chybí na trhu Evropské unie řádově stovky tisíc tun brambor. Horší nabídka znamená, že pokles cen, pokud má dále pokračovat, bude velmi pozvolný. Navíc pěstitelé budou chtít alespoň část své sklizně uskladnit a nabízet k prodeji až později,“ upozornil Králíček.
Jak upozornil agrární analytik Petr Havel, v zimě se do cen brambor promítnou i energetické náklady na skladování, takže zlevňování dlouho pokračovat nebude. Příští úrodu na jihu Evropy a severu Afriky podle něj poznamená naopak sucho.
Hranolky z dovozu
Podle bramborářského svazu ceny táhnou nahoru i velcí producenti hranolků, přičemž na Evropu má vliv rovněž situace ve Spojených státech.
Produkce, a především výnosy brambor v USA od roku 2018 ale setrvale klesají, přičemž se zvyšuje zájem hranolkáren o plodinu.
„Hranolkárny dnes kupují ze Španělska brambory vhodné na zpracování za zhruba třikrát vyšší ceny, než jaké platily dříve,“ poukázal v odborném časopise Zemědělec místopředseda Českého bramborářského svazu a ředitel společnosti Medipo Agras Vlastimil Rasocha.
Zemědělci letos sklidili 7,47 milionu tun obilovin, méně než loni
Podle něj hranolkárny postupně promítají vstupní ceny do konečného výrobku. Navzdory původním předpokladům se však hranolky výborně prodávají i za vysoké ceny a hranolkárny začínají určovat ceny v Evropě.
Rostoucí obliba hranolků je patrná také v Česku, kde se i na maloměstě v posledních letech objevilo množství nových bister s burgery a kebabem.
„U více druhů hranolků jsme našli zdražení až o deset korun. Například mražené hranolky Nowaco v balení 750 gramů stály loni ve velkých supermarketech v akci kolem 30 korun, zatímco letos jsou v akcích za cenu přes 40 korun. Bez akce stojí i přes 70 korun. V minulém roce to bylo mezi 50 a 60 korunami,“ potvrdila Zlata Vašíčková z Kupi.cz.
Zajímavostí je, že v České republice prakticky nejsou velké průmyslové hranolkárny a hranolky se k nám dovážejí, třeba z Belgie nebo z Polska, což je podle jejich webu i příklad řetězce McDonalds.cz. Společnost Bidfood vyrábí ve svém závodě v Opavě bramborové krokety.