Článek
O návratu prvního objednaného Boeingu 737 MAX z Číny do USA v rámci poslední odvety za Trumpova cla informovaly Novinky již v pátek. Nyní to potvrdil i šéf Boeingu a upřesnil, že dvě letadla již byla vrácena a další budou zřejmě následovat v důsledku eskalace obchodního napětí mezi oběma zeměmi. Druhý vrácený letoun byl Boeing 737 MAX 8.
Ortberg řekl serveru CNBC, že letos má do Číny směřovat 50 letadel od Boeingu, ale jejich zákazníci naznačili, že je nepřevezmou.
Agentury neuvádějí, za jakou cenu byla letadla objednaná. Katalogová cena například Boeingu 737 MAX 8 je přes 120 milionů dolarů, aerolinky ale častěji letadla kupují po slevách za cenu mezi 60 až 85 miliony dolarů (až 1,86 miliardy korun). Cena 50 letadel tak může být odhadem 4,25 miliardy dolarů (93 miliard korun). Pro výrobce, jehož hospodaření je v poslední době v problémech, to není zanedbatelný obchod.
USA uvalily 145procentní cla na dovoz z Číny a Peking vrátil úder 125procentním clem na americké výrobky.
Ve svém projevu v Oválné pracovně v úterý americký prezident Donald Trump řekl, že je optimistický ohledně zlepšení obchodních vztahů s Čínou, a řekl, že úroveň cel, která uvalil, „se podstatně sníží, ale nebude nulová“.
Ortberg se nechal jasně slyšet, že Čína skutečně přestala přijímat dodávky letadel „kvůli celnímu prostředí“.
Snaží se Trumpa přesvědčit
Boeing je největším americkým vývozcem s přibližně 70procentním prodejem komerčních letadel mimo USA. Firma nyní podle ředitele Ortberga zvažuje nabídnout 41 již vyrobených strojů určených původně pro čínské aerolinky jiným zákazníkům, protože podle něj existuje vysoká poptávka ze strany jiných leteckých společností. Devět letadel je ještě ve výrobě a ředitel dodal, že Boeing „nebude pokračovat ve výrobě letadel pro zákazníky, kteří si je nevezmou“.
Později Ortberg řekl investorům, že „neuplyne den, kdy bychom nebyli v kontaktu buď s ministry vlády, nebo se samotným prezidentem Trumpem ohledně obchodní války mezi Čínou a USA“.
Také Brian West, finanční ředitel Boeingu, uvedl, že „politika volného obchodu je pro nás velmi důležitá“.
Boeing se přitom v poslední době potýká s ekonomickými problémy. V prvním čtvrtletí snížil čistou ztrátu na 31 milionů dolarů (680 milionů korun) z 355 milionů dolarů před rokem. Čtvrtletní tržby firma zvýšila meziročně o 18 procent na 19,5 miliardy dolarů. Akcie podniku ve středu na zveřejněné výsledky reagovaly výrazným růstem.
Boeing v prvním čtvrtletí zvýšil výrobu letadel. Produkci loni podkopaly problémy s kvalitou a rozsáhlá stávka zaměstnanců ve Spojených státech. Společnost ale nadále čelí potížím v dodavatelském řetězci, které omezují její schopnost uspokojovat rostoucí poptávku, uvedla agentura Reuters.