Článek
Nová pravidla se nebudou vztahovat na smlouvy uzavřené před 1. zářím a na ty, které mají fixaci úrokové sazby. A to až do doby, kdy tato fixace vyprší. „I za rok tak bude moci klient ještě jednou předčasně splatit hypotéku za stávajících podmínek,“ řekl David Eim, místopředseda představenstva zprostředkovatelské společnosti Gepard Finance.
Pokud si ale klient sjedná smlouvu, změní fixaci nebo převede úvěr k jiné bance po 31. srpnu, bude jej splacení hypotéky před koncem fixace stát více peněz.
Trh s hypotékami ožil. Využije ji každý třetí kupec bytu
Konkrétní výše se bude odvíjet od dvou hodnot. Banka vyčíslí výši ušlých úroků, které by dlužník zaplatil za původních podmínek. Zároveň spočítá poplatek ve výši 0,25 procenta ze zbývající jistiny za každý rok do konce fixace. Klient následně zaplatí menší z obou částek.
„V případě jistiny 3,5 milionu korun to je až 35 tisíc korun. Při stávajících podmínkách zaplatí klienti v případě předčasného splacení maximálně tisícikorunu,“ uvedl Libor Vojta Ostatek, hypoteční expert společnosti Broker Trust.
Podle Eima si musí každý zvážit, zda se mu refixace či přechod k jiné bance skutečně vyplatí. Výhodná může být například pro lidi, kteří platí vyšší úrokové sazby, než banky klientům nabízejí nyní.
„Kdo má nyní úvěr se sazbou 5,6 procenta a fixace mu končí například za rok, tomu se změna může vyplatit. Nyní získá sazbu třeba 5,19 procenta a příští rok, kdy se s úroky dostaneme níže, bude moci refixovat ještě jednou za nízký poplatek,“ prohlásil Eim.
Lepší pozice při jednání
Rychlé rozhodování se může podle expertů vyplatit i lidem, kterým končí fixace v září či říjnu. Nebo těm, co hypotéku ještě nemají, ale už si vyhlédli nemovitost ke koupi. Ti sice nyní získají o něco vyšší sazbu než například příští rok. Do budoucna ale budou při jednáních s bankou ve výhodě.
„Klient má lepší vyjednávací pozici při žádosti o snížení úrokové sazby u své stávající banky nebo může odejít ke konkurenční bance mimo fixační období za minimální poplatek,“ konstatovala Karolína Bedáňová, hypoteční specialistka ze společnosti Hypolife.
Naopak spěchat se změnou nemusí ti, kdo mají úrokovou sazbu jen o něco málo vyšší, než jaké dnes mohou reálně dostat. I ti sice teoreticky ušetří, rozdíl ale může být natolik malý, že je otázka, zda se kvůli němu vyplatí absolvovat jednání a administrativu v bance.
Zcela v klidu může podle Eima zůstat většina lidí, kterým fixace končí za méně než rok, například za šest měsíců. Obvykle se jedná o klienty, kteří mají úrokové sazby podle ceníků obvyklých před třemi až pěti lety. Tehdy byly hypotéky výrazně levnější, před pěti lety šlo získat smlouvy se sazbami kolem dvou procent. Tito lidé by tak na zbrklém rozhodnutí refixovat naopak tratili.