Hlavní obsah

Biden zvýší firmám daně a utuží kontrolu

Právo, rei

Hlava USA Joe Biden chce být jako jeho meziválečný demokratický předchůdce Franklin Delano Roosevelt, když reformním Novým údělem uzdravoval Ameriku stiženou velkou hospodářskou krizí. I Biden hodlá vzpružit covidem oslabenou ekonomiku investicemi do infrastruktury, od kolejí a vodovodních řadů po solární parky a mobilní sítě. Náklady vyčíslené na dva biliony dolarů (44 bil. Kč) mají značnou měrou krýt příjmy z vyšších firemních daní.

Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Prezident Joe Biden

Článek

Biden navrhl zvýšit daň pro firmy z 21 na 28 procent. Je to skokové navýšení, přesto to není takový rozdíl, jako když předchozí prezident Donald Trump firmám – i těm svým, jak poukazovali kritici – sazbu snížil o 14 procent.

Minimální daň pro největší korporace

Vyrovnáním na střed, jež má do federální pokladny za 15 let přinést navíc až 2,5 bilionu dolarů (55 bil. Kč), ale Bidenův záměr nekončí. Prezident chce také zavést novou minimální daň na globální zisky největších společností a přitvrdit vůči firmám přesouvajícím papírově své zisky do zahraničí.

„Podniky nebudou moci schovávat své příjmy v místech, jako jsou daňové ráje na Kajmanských a Bermudských ostrovech,“ prohlásil Biden.

Biden představil soubor opatření ke kontrole střelných zbraní v USA

Amerika

Společnosti s příjmy nad dvě miliardy dolarů (44 mld. Kč), které jsou v zisku, avšak v USA nehradí žádnou daň z příjmu, mají platit 15 procent ze zisků přiznávaných investorům. Odhadem se to týká 45 korporací.

Chtěl být tvrdší

Ještě před svým zvolením však chtěl být Biden přísnější. Během loňské kampaně sliboval 15procentní minimální daň pro všechny firmy s ročním ziskem od 100 milionů dolarů.

Prezident Spojených států amerických Joe Biden. Zvítězil při třetím pokusu

Volby USA

Ministryně financí Janet Yellenová řekla, že nové schéma skoncuje s americkým soutěžením o to, mít co nejnižší firemní daně. Podle Bidenovy administrativy odvádějí firmy do federální kasy poměrově k podílu na ekonomice nejméně od druhé světové války.

Prosadit změnu ale nebude pro prezidenta lehké. Většinu návrhů musí schválit Kongres, přičemž demokraté mají v obou jeho komorách jen těsnou většinu a kritici už o sobě dávají vědět. Biden jim vzkázal, že je ochoten v detailech přistoupit na kompromis.

Nejbohatší muž světa Bezos podpořil zvýšení daní pro firmy v USA

Ekonomika

Prezidenta USA v jeho úsilí mezitím podpořil také nejbohatší muž planety, šéf Amazonu Jeff Bezos, který podle Forbesu v loňském pandemickém roce rozšířil své jmění o 63 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč) na celkových 177 miliard dolarů

(3,9 bil. Kč).

Výběr článků

Načítám