Hlavní obsah

Bezprecedentní nejistota, okomentovala IEA blížící se zákaz kupovat v EU ruskou ropu

Blížící se zákaz nakupovat v Evropské unii ruskou ropu a ropné produkty dopravované po moři znamená spolu s cenovým stropem na ruskou ropu bezprecedentní nejistotu. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou to v úterý uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Cenový strop na ruskou ropu prosazuje skupina nejvyspělejších zemí G7.

Foto: Tatiana Meel, Reuters

Pohled na ruský ropný přístav Kozmino nedaleko Vladivostoku.

Článek

IEA uvedla, že trh s ropou už teď zatěžují vysoké ceny a nepříznivý výhled globální ekonomiky. „Blížící se embarga, která země EU zavádějí na ruskou ropu a ropné produkty, a zákaz uvalený na služby poskytované po moři budou na trhu s ropou znamenat další tlak na rovnováhu, a především na už tak mimořádně napjaté trhy s naftou,“ uvedla agentura.

Navrhovaný cenový strop může napětí zmírnit, připouští IEA. „Spousta nejistoty a logistických problémů ale zůstává… Rozsah nejistoty ještě nikdy nebyl tak velký,“ varovala agentura.

Ta je mezivládní organizací, která vznikla v roce 1974 v rámci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). K jejímu vzniku přispěla tehdejší ropná krize, organizace funguje zejména jako poradce členských zemí OECD v otázkách energetiky.

Evropská unie zakáže dovoz ropy z Ruska od 5. prosince, dovoz ropných produktů pak od 5. února. Chce tím Rusko připravit o příjmy z prodeje energetických surovin, což Moskvu nutí hledat odbytiště v jiných zemích než na Západě. Rusko tak zvyšuje vývoz do zemí, jako je například Čína nebo Indie.

EU schválila nové protiruské sankce a stanovila strop na cenu ropy

Evropa

Od 5. prosince má začít platit i plán, který prosazují země G7. Ten je míněn jako doplněk unijního embarga a předpokládá, že námořní dopravci budou moci ropu z Ruska na světový trh dodávat, avšak za uměle stanovenou nižší cenu. IEA odhaduje, že produkce ropy v Rusku se příští rok sníží o 1,4 milionu barelů denně. Západ ruskou ropu odmítá kvůli tomu, že Rusko v únoru napadlo Ukrajinu.

Zákazy připravené zeměmi EU znamenají, že sedmadvacítka bude muset nahradit jeden milion barelů ropy a 1,1 milionu barelů ropných produktů denně, což jsou objemy, které nebude mít kvůli tomu, že odmítá ruskou ropu. Nedostatek je patrný zejména u nafty, která je z toho důvodu i dražší.

Prezident Kazachstánu nařídil zvětšit přepravu ropy trasou obcházející Rusko

Blízký a Střední východ

Výběr článků

Načítám