Článek
Investice do AI čtyř zmíněných předních amerických společností dramaticky vzrostly již loni, a to na rekordní úroveň 245,2 miliardy dolarů, když byly oproti roku 2023 vyšší o 63,5 procenta, upozornil server listu Financial Times (FT).
Letos bude rekord nejspíš znovu pokořen a investice tohoto technologického kvarteta, které ve Spojených státech investuje do AI suverénně nejvíce, mohou dosáhnout až 320 miliard dolarů (přes 7,7 bilionu Kč).
Firmy mezi sebou soutěží ve výzkumu velkých jazykových modelů umělé inteligence a o to, kdo bude lídrem v celém odvětví. Ve velkém tak budují datová centra, která běží na špičkových čipech, nejčastěji od Nvidie. Nejvíce se v letošním roce má činit Amazon, který plánuje do infrastruktury AI investovat rovných 100 miliard dolarů (2,4 bilionu Kč).
Co je to DeepSeek, kdo za ním stojí a proč se v USA mají na pozoru
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oV_A/kObgaqJNMnKEQFWmCL2Z3C/e96f.jpeg?fl=cro,0,289,4096,2304%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Výdaje, s kterými tyto firmy počítají, přichází v návaznosti na jejich hospodářské výsledky za loňský čtvrtý kvartál. Ty investory příliš neuspokojily, přičemž hlavním kamenem úrazu byl slabší než očekávaný růst tržeb v divizích cloud computingu, kam spadají právě datová centra.
Microsoft a Alphabet, mateřská společnost Googlu, ztratily kvůli tomu ze své tržní hodnoty přes 200 miliard dolarů. Akcie Googlu ve středu klesly o osm procent, což byl pátý nejhorší obchodní den společnosti za posledních deset let, uvedl FT.
Akcionáři se nejčastěji obávají, že obří investice do AI nepřinesou společnostem odpovídající navýšení příjmů. Tyto obavy navíc před pár týdny posílil čínský start-up DeepSeek se svým AI jazykovým modelem R1. Společnost tvrdí, že nástroj, jenž je kvalitou srovnatelný právě s těmi od Googlu či OpenAI, vyvinula za zlomek ceny toho, co vynakládají američtí giganti, a navíc za pomocí starších čipů od Nvidie.
To vyvolalo chvilkovou paniku na trhu s technologickými akciemi. Například ty od Nvidie odepsaly za jediný den 17 procent, čímž se z tržní hodnoty kalifornské společnosti vypařilo skoro 600 miliard dolarů (téměř 14,5 bilionu Kč).
Podezřelý DeepSeek. USA vyšetřují, zda obešel omezení a získal čipy Nvidie přes prostředníky
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oV_A/kObgaqJNMnDx7wrWoCL2aNC/167c.jpeg?fl=cro,0,104,3000,1687%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Příležitost je až moc velká, aby se neinvestovalo
Šéfové velkých technologických firem ale zůstávají klidní a za vysokými investicemi do AI si stojí. Třeba Sundar Pichai z Googlu v úterý prohlásil, že příležitost v oblasti umělé inteligence je „tak velká, jak jen může být, a proto nás vidíte investovat, abychom toho využili“.
„Růst trochu zpomaluje, ale chuť investovat omezena nebyla. (Společnosti) pokračují dál, i když se návratnost investic zdá být vzdálená,“ citoval FT Jeffa Pearsona, viceprezidenta pro cloudovou strategii v poradenské společnosti Presidio.
Masivní utrácení za vývoj AI se v USA netýká pouze veřejně obchodovaných společností. Kapitál teče také do začínajících soukromých podniků v Silicon Valley, připomněl FT. Sam Altman, šéf OpenAI, jež stojí za ChatGPT, se nedávno dohodl na založení společného podniku s japonskou společností SoftBank a americkou firmou Oracle s cílem investovat 100 miliard dolarů do americké infrastruktury související s AI. Během dalších čtyř let by se pak tato investice mohla navýšit až na půl bilionu dolarů. Projekt zvaný Stargate oficiálně představil sám americký prezident Donald Trump.
„Mohlo by někdy nastat období zimy v odvětví umělé inteligence? Jistě. Ale pokud jste v pozici, kdy můžete být lídrem, tak nemůžete sundat nohu z plynu,“ řekl lakonicky Rishi Jaluria, analytik RBC Capital Markets.
AI se může používat k vývoji zbraní a sledovacích nástrojů. Majitel společnosti Google odvolává svůj slib
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oW_A/nO1SBfAluiDshGGibCQkzFd/4b9c/google-alphabet-umela-inteligence-ai.jpeg?fl=cro,0,93,1800,1012%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)