Článek
Saková podle pondělního vyjádření Vlčka pro Českou televizi nabídku pomoci uvítala a dodala, že ji Slovensko zváží. Od té doby se ale východní soused v této věci neozval. Bez odpovědi zůstal také dotaz Novinek směřovaný na slovenské ministerstvo i vládu.
Nabídka Česka platí pro nadcházející jaro i dlouhodobější období. „V tuto chvíli nemáme ze strany Slovenska na nabídku reakci,“ potvrdil mluvčí MPO Marek Vošahlík. V případě, že Slovensko zájem projeví, je podle ministerstva tuzemská plynárenská infrastruktura, kterou má na starosti státní společnost Net4Gas, připravena zahájit přepravu plynu na východ okamžitě bez nutnosti dalších úprav.
Na Nový rok přitom skončila přeprava ruského zemního plynu přes Ukrajinu, protože Kyjev kontrakt s Moskvou ohledně tranzitu neprodloužil. Slovensko tak kvůli tomu přišlo o významnou část dodávek.
Státem kontrolovaná společnost Slovenský plynárenský priemysel (SPP) ve čtvrtek uvedla, že aktivně využívá diverzifikační kontrakty na nákup plynu, bližší detaily ale společnost neuvedla.
„Využíváme kombinaci všech zdrojů, které máme k dispozici, tak aby to přineslo objemový, ale i finanční efekt pro SPP a naše zákazníky,“ napsal mluvčí SPP Ondrej Šebesta.
SPP za důležitou označil přepravní trasu plynovodem TurkStream přes Turecko, Bulharsko, Srbsko a Maďarsko, kterým lze podle něj přepravovat ruský i ázerbájdžánský plyn. V minulosti SPP využil také trasy z Chorvatska či Itálie.