Hlavní obsah

Bez fronty a čekání: jak se evidovat mezi nezaměstnané přes internet

5:17
5:17

Poslechněte si tento článek

Úřady práce pravidelně v lednu zažívají zvýšený příval lidí, kteří přišli o práci. Letos se to týkalo téměř 53 tisíc lidí. Ti tak často museli trávit hodiny ve frontách, aby se zaevidovali. To ale nyní skončilo. Jak evidenci, tak žádost o podporu lze nově podat přes internet.

Foto: Aleš Honus, Novinky

Při evidenci na úřadu práce přes internet se lidé vyhnou frontám.

Článek

Kvůli výplatě podpory a sociálnímu pojištění by se měli lidé zaevidovat do tří kalendářních dnů po skončení zaměstnání. To je v lednu do pondělí šestého.

Kde se zaevidovat

Žádosti o evidenci mezi nezaměstnané i o podporu v nezaměstnanosti jsou na adrese zde. Následně se klikne na odkaz Přejít do Jendy.

Půl roku a dost. Úřad práce vyřadí z nabídky stará pracovní místa

Ekonomika

Přihlásit se lze pomocí elektronické identity občana, což je například eObčanka, Mobilní klíč eGovernmentu nebo přes Bankovní identitu, což bude asi nejčastější cesta. Pak je nutné odsouhlasit buď jednorázové, nebo trvalé předání osobních údajů. Ideální je žádné neodebírat ani nezamítat, protože by je člověk stejně musel vyplňovat.

Na následující stránce si žadatel vybere, zda chce dostávat informace z aplikace e-mailem, nebo přes SMS. Doporučuje se oboje. Také upřesní, jak si přeje dostávat peníze z úřadu práce. Tedy na účet, nebo poštou. Pokud už to někdy v aplikaci zadával, zobrazí se tyto údaje v dalších krocích.

Žádost o zprostředkování práce

Po kliknutí na políčko Nová žádost musejí lidé vybrat nejprve zprostředkování zaměstnání. Bez toho podporu v nezaměstnanosti nedostanou.

Ve formuláři se poté objeví podrobnosti o žadateli, přičemž je možné je upravit. To se týká třeba korespondenční adresy. Následuje stránka s údaji o současném nebo předchozím zaměstnavateli a to, zda u něj člověk stále pracuje. Pokud ne, je třeba doplnit, kdy skončil. Pokud ano, je třeba zaškrtnout, zda jeho výdělek nepřesahuje polovinu minimální mzdy.

Dále aplikace vyžaduje potvrzení o tom, jestli žadatel nepodniká, není v pracovní neschopnosti, a informace o probíhajícím nebo skončeném vzdělání.

Je také nutné upřesnit, zda pečuje o jiné osoby. Potomci do 15 let se automaticky vyplní z registru. Aplikace se pak zeptá na zdravotní omezení, aktivity typu veřejné služby, invaliditu třetího stupně a podobně. Poté si lidé vyberou pobočku úřadu práce a to, jakou profesi by chtěli nadále vykonávat.

Následná stránka požaduje doložení případných dokumentů. Pokud dokumenty máte, můžete je prostřednictvím této stránky vložit. Ale to většinou nebude potřeba. Úřad práce je umí získat automaticky. Pokud je potřeba nějaký dokument doložit, ozve se s výzvou.

Pokud přesto doložíte třeba doklad o ukončení zaměstnání, doklad o ukončení soustavné přípravy na budoucí povolání, jako je třeba maturitní vysvědčení, nebo doklad o zdravotním omezení, vyřizování žádosti tak urychlíte. Postačí jejich fotografie.

Pak už následuje jen shrnutí informací, potvrzení souhlasu a odeslání.

Žádost o podporu

Teprve poté je možné podat žádost o podporu. Většina kroků je podobná jako u žádosti o zprostředkování, jen v podrobnostech o žadateli je třeba se podívat, zda člověk zadal správné číslo účtu.

Lidé by si také měli ověřit, zda mají ve formuláři doplněny informace o všech zaměstnavatelích za poslední dva roky, a upřesnit, zda výpověď podali sami. Pokud ano, musejí uvést, zda k tomu měli vážné důvody. Ty jsou vyjmenovány při kliknutí na slova „Co jsou vážné důvody?“.

Oproti žádosti o evidenci je také třeba vyplnit údaje o tom, zda žadatel nepobírá výsluhový příspěvek, důchod nebo zda není v exekuci. Ani zde ale není třeba dokládat předem žádné dokumenty.

Opět ale platí, že jejich doložení vyřízení žádosti urychlí. Může se jednat třeba o evidenční list důchodového pojištění nebo potvrzení o výši průměrného měsíčního výdělku. U osoby samostatně výdělečně činné pak potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku. Opět postačí jejich fotografie.

Informace o odeslání

Oběma žádostem je po jejich odeslání přiřazeno speciální číslo. Není třeba si je pamatovat, kdykoliv je člověk nalezne v aplikaci. Na stránce Přehled najde i to, v jaké fázi je jejich vyřizování. Přes tuto stránku je možné také dodatečně doložit dokumenty, pokud si je úřad vyžádá, nebo zanést změnu.

Údaje z podání jsou v profilu v dokumentech Osvědčení o digitálním úkonu. Jestliže tam nejsou, i když člověk žádost podal, může si přijetí žádosti ověřit třeba na čísle 950 180 000. Podrobnější návody a odpovědi a nejčastější otázky je možné nalézt na webu ministerstva práce a sociálních věcí.

Ztráta práce nemusí být katastrofa. Většina lidí pak najde místo s vyšším platem, ukazují data

Ekonomika

Výběr článků

Načítám