Článek
Rusko napadlo Ukrajinu 24. února. Cena nafty od té doby neustále rostla, i přes pondělní zlevnění je diesel nyní o zhruba 12,40 koruny za litr dražší a průměrná cena litru benzinu od začátku invaze stoupla o zhruba devět korun.
Ceny ale budou podle Kovandy padat i v následujících dnech. „V následujícím týdnu lze očekávat pokles cen benzínu v průměru do pásma od 44 do 45 korun za litr. Nafta zlevní od pásma 47 až 48 korun za litr,” uvedl.
Hlavním důvodem zlevnění je, že panika na trhu s ropou začíná odeznívat. „Velkoobchodní cena nafty na rotterdamské burze v pondělí poprvé od letošního 1. března klesla pod úroveň 1000 dolarů za tunu,” dodal.
Vliv na pokles cen v ČR má podle Kovandy také „společenský, mediální a politický tlak na zpracovatele, distributory a čerpací stanice, kteří si v posledních dnech evidentně znatelně ponížili své marže”.
Dopravci zablokovali kvůli drahým pohonným hmotám Jižní spojku
Nejlevnější pohonné hmoty tankuji motoristé na jihu Čech. Litr Naturalu 95 tam vyjde v průměru na 46,23 Kč a stejné množství nafty na 49,22 koruny.
Naopak nejdražší benzin je v Jihomoravském kraji, v průměru za 46,86 koruny za litr. Za naftu platí řidiči nejvíc ve Zlínském kraji, a to 49,16 Kč za litr.
Vláda minulý týden v reakci na rekordní ceny paliv rozhodla o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a o zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun.
MF zahájilo kontroly marží
Ministerstvo financí navíc oznámilo, že bude kontrolovat marže prodejců pohonných hmot. Od úterý by mu měly čerpací stanice posílat pravidelné hlášení o průměrné prodejní ceně benzinu a nafty. Ministerstvo bude požadovat rozšíření dodávaných informací za každou čerpací stanici i zpětně až ke dni 15. února.
Ministerstvo do týdne rozhodne, zda některé pumpaře klepne přes prsty
První výsledky bude mít úřad v horizontu jednoho týdne, kdy bude schopen rozhodnout, zda tržní situace umožňuje zásah státu formou cenové regulace stanovující maximální výši marží.