Článek
Za poklesem cen benzinu stojí podle analytika Purple Trading Petra Lajska doznívání efektů z května, kdy výrazně padaly ceny ropy Brent a také ceny pohonných hmot na burze v Rotterdamu. „V posledních dnech se však zdá, že ceny pohonných hmot nalezly své dno a do konce měsíce patrně opět stoupnou,“ upozornil Lajsek.
„Zvláště silný obrat se může odehrát u nafty, jejíž cena by měla růst rychleji,“ řekl analytik XTB Jiří Tyleček. Současný vývoj na trhu podle něj ukazuje na růst cen benzinu i nafty do konce června. „Cena nafty by se mohla zvýšit o více než jednu korunu na litr. V řádu vyšších desetihaléřů porostou i ceny benzinu,“ dodal Tyleček.
Podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy bude letošní letní motoristická sezona z hlediska nominálních cen paliv druhou nejdražší vůbec. „Dráže bylo pouze v kritickém roce 2022, kdy ceny dramaticky stoupaly v důsledku invaze Ruska na Ukrajinu,“ řekl Kovanda. V příštím týdnu očekává zdražení nafty o 40 haléřů na litr, u benzinu pak předpokládá nárůst o 30 haléřů na litr.
Analytik Finlordu Boris Tomčiak připomněl, že i přes poslední zdražení nafty jsou paliva v České republice ve srovnání s okolními zeměmi levnější a většinou se tak při cestách do zahraničí vyplatí natankovat ještě na tuzemských pumpách. „Zejména v Německu a Itálii jsou pohonné hmoty až o sedm korun na litr dražší,“ podotkl Tomčiak.
Nejlevnější benzin natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde je litr v průměru za 37,36 Kč. Nafta je nejlevnější ve Zlínském kraji, litr tam prodávají průměrně za 35,46 Kč. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 38,73 Kč a litr nafty 37,72 Kč.
Ceny paliv u českých čerpacích stanic klesají od konce dubna. Benzin zůstává nejlevnější zhruba od poloviny letošního února. V meziročním srovnání jsou ale ceny paliv stále vyšší. Benzin je nyní bezmála o korunu na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 4,38 Kč na litru méně.