Článek
Ceny paliv nejprve od začátku letošního roku výrazně stoupaly. Od začátku ledna do konce února se zvýšily skoro o tři koruny. Poté ceny stagnovaly či mírně klesaly. V meziročním srovnání jsou nyní pohonné hmoty o několik korun dražší. Podle údajů CCS byl benzin loni ve stejnou dobu o 1,28 koruny na litru levnější a nafta tehdy stála o 2,95 koruny méně.
Podle analytika XTB Jiřího Tylečka se v současné době projevují známky napjaté situace na trhu s palivy, zvláště pak v případě benzinu. „Jeho velkoobchodní cena je nejvyšší od poloviny září,“ upozornil. Zdražování tak zatím zabránilo posilování koruny z posledních dnů.
Výhled na následující týden se podle analytiků zatím příliš neliší od toho uplynulého. Podle Tylečka mírné zvyšování cen ropy, velkoobchodních cen paliv a slabší česká koruna neukazují na pozitivní vývoj pro motoristy.
„Výrazný růst cen na čerpacích stanicích však není na pořadu dne. Situace zůstává nadále napjatější v případě benzinu. Zde čekám mírný nárůst ceny, do 20 haléřů za litr. Nafta by mohla nadále stagnovat v širším pásmu,“ míní Tyleček.
Výraznější zdražování ovšem zřejmě hrozí v dubnu. Podle šéfa společnosti 4Trans Jaroslava Tona by v případě zachování současného vývoje na trhu s ropou mohla v příštím měsíci paliva v tuzemsku zdražit o 1,5 až 2,5 koruny za litr, případně i více. Tyleček připomněl také tradiční nárůst poptávky motoristů na jaře, který by mohl vést k dalšímu zdražování.
Nejlevněji paliva aktuálně natankují řidiči v Ústeckém kraji, kde litr benzinu stojí v průměru 37,85 koruny a litr nafty 37,71 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu koupí řidiči za 39,41 koruny a litr nafty za 39,41 koruny.