Hlavní obsah

Benzín i nafta na pumpách ještě zlevní

Od letošního cenového vrcholu z poloviny dubna už benzín zlevnil asi o sedmdesát haléřů, nafta o jednu korunu a třicet haléřů. A zlevňování bude podle analytiků pokračovat. V pondělí se podle společnosti CCS, která ceny sleduje, benzín prodával v průměru za 39,71 Kč a nafta za 37,98 Kč za litr.

Foto: Petr Horník, Právo

Ilustrační foto

Článek

„Očekávám další snížení cen. Benzín od konce dubna zlevnil o šedesát haléřů na litr a nafta asi o korunu. Tento týden ceny klesnou o dalších dvacet až třicet haléřů, přičemž více by měla zlevnit nafta,“ řekl Novinkám analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

„Oba dva typy pohonných hmot zlevní asi o třicetník,“ prohlásil hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Cena ropy na světových trzích Severomořská ropa Brent se nyní obchoduje na úrovni kolem 83 dolarů za barel, když na konci minulého měsíce to bylo 86 dolarů. Zároveň se podařilo české koruně posílit vůči dolaru. U benzínu navíc klesají velkoobchodní marže.

Čekali velký zisk, Gazprom ale skončil ve ztrátě 160 miliard korun

Ekonomika
Tento týden ceny klesnou o dalších dvacet až třicet haléřů, přičemž více by měla zlevnit nafta
Boris Tomčiak, Finlord

Koruna navíc v pondělí nadále posílila po zveřejnění dat o vyšší inflaci, než se očekávalo.

„Před měsícem se za dolar platilo 23,60 Kč a teď už je to méně než dvacet tři korun. Jde tak o posílení o téměř jednu korunu, a to má na koncovou cenu pohonných hmot dopad asi patnáct haléřů na litr,“ doplnil.

Křeček další velké posílení koruny nečeká. „Bude záležet i na reakci ČNB. Teď to vypadá, že ve Spojených státech se nepočítá s brzkým snižováním úrokových sazeb, nejdříve bychom se ho mohli dočkat až koncem roku. V Česku postupujeme v postupném snižování, které teď možná zpomalí,“ vysvětlil. Dokud bude Česko úrokové sazby snižovat a Spojené státy ne, hrozí nápor na oslabení koruny.

Na trhu s ropou je podle Tomčiaka vidět, že produkce je dostatečná, a navíc chce těžbu zvýšit Írán. „To samé sledujeme v případě Iráku, který je druhý největší producent ropného kartelu OPEC. Kartel se dohodl na omezení těžby, a to se Iráku nelíbí a uvedl, že na nejbližším hlasování bude pro to, aby těžební limit nebyl omezen z června až do konce roku,“ dodal Tomčiak s tím, že pravděpodobně bude Irák přehlasován, ale už je mezi členy kartelu vidět rozpor. Zároveň se bude navyšovat těžba mimo kartel, v Severní a Jižní Americe a Číně.

Inflace nemile překvapila

Ekonomika

Výběr článků

Načítám