Článek
Poklesu cen nezabrání ani nedělní dohoda mezi ropným kartelem OPEC a Ruskem o výrazném snížení těžby o bezmála 10 milionů barelů denně.
„V nejbližších dnech bude trend cen pohonných hmot stále klesající, byť pozvolnější než dosud. Benzin a nafta zlevní až o 50 haléřů,“ řekl Právu hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka tento týden průměrné ceny poklesnou pod 27 korun a dá se očekávat další mírné snížení o několik desítek haléřů.
Země OPEC se s partnery dohodly na snížení těžby
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_F_I/QOFBieP.jpeg?fl=cro,0,92,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
„Stabilizace cen by měla nastat koncem dubna,“ řekl Právu Tomčiak. Natural 95 se v neděli podle společnosti CCS prodával v průměru za 27,08 Kč a nafta za 27,29 Kč. Ve srovnání s počátkem roku jsou tak levnější o více než 5 Kč za litr. Ceny pro následujících několik měsíců se podle Křečka budou stabilizovat a neměly by přesáhnout hranici 28 Kč za litr.
Poptávka prudce klesá
Tomčiak označil dohodu Ruska a OPEC snížit těžbu o 9,7 milionu barelů denně, která zároveň znamená konec cenové války mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, za nedostatečnou. „Očekávalo se trochu větší snížení, ale to ještě může přijít. Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty uvedly, že dobrovolně sníží těžbu ještě více, zároveň pakt OPEC+, tedy kartel OPEC a Rusko, tlačí na další země, jako jsou Kanada, Norsko a Brazílie. Pokud se všechny země připojí, mohlo by snížení těžby představovat až 15 milionů barelů denně,“ prohlásil analytik.
To ale nestačí, aby skončil přebytek ropy na světovém trhu. V dubnu má být podle jeho slov denní poptávka po ropě podle odhadů o 20 až 30 milionů barelů nižší proti normálu. „Ceny ropy by díky dohodě už neměly významně klesat, ale rozhodně nemají prostor pro růst, protože přebytek je obrovský. U severomořské ropy Brent lze pro nejbližší měsíce očekávat stagnaci kolem současných 30 dolarů za barel,“ uvedl Tomčiak.
Země OPEC se s partnery dohodly na snížení těžby
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_F_I/QOFBieP.jpeg?fl=cro,0,92,1280,720%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Také Křeček soudí, že cena ropy Brent, která včera stála lehce přes 31 dolarů, se bude nejprve stabilizovat. V horizontu měsíců pak očekává její mírné posílení k hodnotám kolem 40 dolarů za barel.
„Zpočátku povede ke stabilizaci, potýkáme se totiž s obrovským propadem poptávky a bylo jen otázkou času, než se velcí aktéři dohodnou. Nízká cena poškozovala všechny na trhu. Tím, že je smlouva uzavřena na dva roky, a nevíme, jaká bude poptávka za rok, bude otázkou, zda ji všichni aktéři dodrží. Moderátorem se stal Donald Trump, který příští rok možná už ani nebude americkým prezidentem. Dohoda bude vrtkavá, a jakmile jedna strana bude mít pocit, že pro ni není výhodná, může se zbortit,“ vysvětlil.
Marže půjdou dolů
V souvislosti s uzavřením hranic a celkově nižší poptávkou po pohonných hmotách už některé čerpací stanice přerušily provoz. „Čerpací stanice především na hranicích s Německem, kde jsou ceny pohonných hmot výrazně vyšší než u nás, těžily z toho, že němečtí řidiči tankovali v České republice. To teď není možné,“ upozornil Křeček.
Policie navrhla obžalovat exšéfy Viktoriagruppe kvůli zmizelé naftě
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_E_G/8X8nP7.jpeg?fl=cro,0,63,800,450%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Pro některé čerpací stanice přestává být podle něho rentabilní provoz. Snaží se tak navýšit marži, kterou částečně vyrovnávají propad prodejů. Celá řada čerpacích stanic se ale vydala cestou cenových válek a snaží se poklesu prodejů zamezit snižováním marží a cen.
„V některých regionech už marže klesly,“ uvedl Křeček. Třeba některé čerpací stanice Tank ONO včera prodávaly Natural 95 za 23,90 Kč, tedy tři koruny pod celorepublikovým průměrem.