Hlavní obsah

Benzin a nafta z ruské ropy v Česku končí

Po desetiletí zavedená praxe se chýlí ke konci. Příští týden Česku skončí výjimka, která dosud umožňuje dovážet z ruské ropy vyrobený benzin a také naftu. Vláda o její prodloužení žádat nebude. K tomu se Česko do pololetí příštího roku stane nezávislým na dodávkách ropovodem Družba, jímž od 60. let minulého století proudí ropa z Ruska přes Slovensko.

Foto: ČTK

Ilustrační foto

Článek

První změna, k níž dojde už příští čtvrtek, podle oborníků ceny pohonných hmot nijak neovlivní. „Dopad na ceny by neměl být žádný,“ řekl Novinkám předseda představenstva Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivo Indráček.

Potvrdil to i Pavel Kaidl, mluvčí Unipetrolu, který v Česku provozuje rafinérie v Kralupech nad Vltavou a Litvínově. Firma, jež pokrývá zhruba 60 procent velkoobchodního trhu s palivy, vyváží asi pětinu produkce pohonných hmot zahraničí. Ale je eventuálně ochotna to změnit.

„V případě potřeby jsme připraveni přesměrovat naši exportní distribuci ve prospěch českého trhu,“ sdělil Kaidl.

Benzin od minulého týdne mírně zlevnil, nafta naopak zdražila

Ekonomika

Dopad na ceny neočekává ani mluvčí České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václav Loula.

Ve výrobě benzinu je Česko soběstačné. Naftu pak dováží zejména z Německa, avšak i z bratislavského Slovnaftu. A právě odtud už naftu z ruské ropy nepůjde brát. Slovnaft ale podle Indráčka zpracovává i jinou než ruskou ropu, a tak firma bude moci dovážet pohonné hmoty do Česka i nadále.

I pokud by hrozil výpadek ze Slovnaftu, dokáže podle Louly státní Čepro navýšit dovozy, které by je částečně nahradily, a to po železnici. Kaidl připomněl, že další pohonné hmoty do tuzemska proudí z Polska a Rakouska.

Unie nezávislých petrolejářů měla ještě loni obavy z nedostatku paliva v případě mimořádné události.

„Teď je situace jiná. Předpokládáme, že od příštího roku naplno naběhne rozšíření ropovodu TAL. A je to jen za pár měsíců, takže kdyby ropa přestala Družbou téct, stát by pravděpodobně povolil čerpat hmotné rezervy a dokázali bychom to období překlenout,“ podotkl Indráček.

Stát nyní drží prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv zásoby ropy a ropných produktů na 86 dní a do konce roku to bude na 90 dní.

Konec i ruské ropy

K navýšení kapacity ropovodu TAL z italského Terstu do německého Ingolstadtu, odkud ropa proudí dalším ropovodem IKL do Kralup nad Vltavou, dojde v prvním pololetí příštího roku.

Pro Česko tam státní společnost Mero zajistila kapacitu osm milionů tun ropy ročně, což pokryje veškerou spotřebu země.

Na dodávkách ruské ropy ropovodem Družba, kterým letos putovalo okolo 58 procent spotřeby, tak bude Česko nezávislé. Stát do rozšíření kapacity TAL prostřednictvím Mero investuje 1,6 miliardy korun.

„Práce se už dokončují a předpokládáme, že mezi prvním a druhým čtvrtletím příštího roku bychom začali čerpat pouze neruskou ropu,“ prohlásil Loula. V současné době se instalují nová čerpadla a motory, čímž se postupně navyšuje kapacita.

Cena za ropu z jižního směru však podle Louly může být o něco vyšší než ta z Družby, a to kvůli zvýšeným nákladům. „Při dovozu ropy tankery se musí dodávka pojistit a jsou s tím spojené i další poplatky,“ upozornil Loula.

Rafinérie v Litvínově, která dosud vyráběla pohonné hmoty z ruské ropy, je podle Kaidla už připravena na zpracování jiných druhů z ostatních zemí. „V našich rafinériích vyrábíme pohonné hmoty z ropy, která pochází z různých regionů Evropy, Asie, Afriky a Ameriky,“ řekl.

Česko dalo Rusku za plyn a ropu pětkrát více než na pomoc Ukrajině, tvrdí zpráva

Ekonomika
Související témata:

Výběr článků

Načítám