Hlavní obsah

ZMĚNY V ROCE 2025: Zaměstnanci si polepší na firemních benefitech

2:54
2:54

Poslechněte si tento článek

Téměř o 1300 korun se v příštím roce zvýší částka, do které nebudou volnočasové benefity pro zaměstnance podléhat daním a odvodům. Výrazné zlepšení čeká lidi i v oblasti zdravotních benefitů, třeba příspěvků na očkování nebo dentální hygienu.

Foto: Profimedia.cz

Daňově zvýhodněné zaměstnanecké benefity mohou lidé využít i na sport.

Článek

Od ledna totiž vzroste limit pro volnočasové firemní benefity z 21 984 na 23 278 korun ročně. „Osvobození od daně se v tomto případě uplatní například na Cafeterii, benefitní karty, předplatné do divadla, permanentky na sport či do zoo, ale rovněž na příspěvky na rekreaci zaměstnanců i jejich rodinných příslušníků,“ uvedl Daniel Čapek ze společnosti Pluxee.

Příspěvky zaměstnavatelů jsou u těchto benefitů zastropované tak, že se jich daňové zvýhodnění týká do poloviny průměrné mzdy. Tento parametr byl pro příští rok vládou stanoven na 46 557 korun. A polovina je právě 23 278 Kč.

Zdravotnický expert: Česko selhává v prevenci nemocí, může za to i konsolidační balíček

Ekonomika

Vedle volnočasových benefitů budou moci lidé nově čerpat i další peníze na zdravotní benefity. Doposud oba druhy spadaly do jedné „škatulky“, ale lidé dávali přednost těm nezdravotnickým.

„U benefitů na podporu zdraví se zvýší limit pro osvobození od daně z příjmů. Bude nově odpovídat průměrné mzdě,“ potvrdila mluvčí ministerstva financí Gabriela Krušinová. Tedy 46 557 korunám.

Zdravotní benefity bude možné využít na pořízení zboží nebo služeb zdravotního, léčebného či hygienického charakteru nebo na pořízení zdravotnických prostředků na lékařský předpis. „Například na vitaminy, očkování, rehabilitace či psychologické poradenství,“ doplnil Čapek. Týká se to ale třeba i zubní péče.

Úleva pro státní zaměstnance

Změny v příštím roce čekají i státní zaměstnance čerpající benefity v rámci fondu kulturních a sociálních potřeb.

Na něj mají zaměstnavatelé vyhrazeno jedno procento mzdových prostředků. Dosud to má výrazné omezení: polovina z toho by měla jít na spoření na stáří, třeba na penzijní připojištění. To se ale podle zákona, který je nyní v Senátu, změní.

„Tam, kde působí odborová organizace, se dohodne v rámci kolektivního vyjednávání, na co se peníze použijí. Tam, kde není, může zaměstnavatel se svými prostředky disponovat podle svého uvážení. Ale jsou takoví, kteří dávají zaměstnancům vybrat,“ uvedl předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář.

Náborový příspěvek až 450 tisíc. Obrana chce přilákat další vojáky

Domácí

Výběr článků

Načítám