Článek
„Česká národní banka svým snižováním sazeb pomáhá snižovat náklady na financování, což se pozitivně propisuje do čistých úrokových výnosů,“ řekl analytik XTB Tomáš Cverna.
Tuzemský bankovní sektor podle něj zůstává stabilní díky dobré platební morálce spotřebitelů, a tak z něj nevyplývají nějaká rizika. U některých bank se mohou investoři dočkat návrhů na vyšší dividendy díky dobrým hospodářským výsledkům, dodal.
Ve třetím čtvrtletí se podle něj meziročně zpomalil depozitní i úvěrový trh. Zpomalení depozitního trhu není nijak překvapivé, protože spotřebitelé a firmy přesouvají peníze z úročených vkladů do investičních produktů, ze kterých bankám rostou příjmy z poplatků
Češi plaťte! Hypotéky v okolních zemích jsou levnější
Navzdory nižším úrokovým sazbám je vidět pomalejší dynamika na úvěrovém trhu, kterou podpořila nejistota ohledně vývoje evropské a také tuzemské ekonomiky, poznamenal analytik.
Tato šestice největších bank platí z loňského nadměrného zisku daň, takzvanou windfall tax. Stát na této dani od bank vybral asi 700 milionů korun, zatímco předpoklad byl asi 33 miliard Kč. Daň se bude vybírat i z letošních nadměrných zisků.
„Myslím si, že je téměř jisté, že banky na windfall tax za letošní rok neodvedou nic,“ podotkl Cverna.
České spořitelně vzrostl meziročně čistý zisk o třetinu na 19,4 miliardy korun, ČSOB o dvě procenta na 13,6 miliardy Kč, Komerční bance 0,9 procenta na 12,6 miliardy Kč. Raiffeisenbank se čistý zisk zvýšil o 26,3 procenta na 5,01 miliardy Kč a Monetě o 6,6 procenta na 4,2 miliardy Kč. Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala čistý zisk 8,5 miliardy Kč, o tři procenta nižší než ve stejném období loni.