Článek
Objem úvěrů, které se nesplácejí v řádném termínu, stoupl v květnu v porovnání s dubnem o 3,1 miliardy eur na celkových 155,84 miliardy eur (asi 3,9 biliónu korun). Pro srovnání: v dubnu činil podíl nesplacených úvěrů 8,72 procenta.
Objem nesplácených úvěrů v této pyrenejské zemi neustále stoupá už čtyři roky, kdy po deseti letech praskla bublina v realitním sektoru. Španělsko se navíc nachází ve druhé recesi od roku 2009 a sužuje ho velká nezaměstnanost, když bez práce je prakticky každý čtvrtý Španěl.
Potíže v bankovním sektoru vygradovaly do té míry, že vláda v čele s Marianem Rajoyem byla nucená v červnu požádat eurozónu o pomoc až ve výši 100 miliard eur. Podle předběžného auditu by záchranná částka měla být nižší, hovoří se o 65 miliardách eur.
Problémy i v regionech
Podle analytika Jiřího Škopa z Komerční banky však nejsou problémem Španělska jen banky, ale i regiony. "Dvě třetiny z vyššího než plánovaného deficitu veřejných financí bylo v loňském roce způsobeno regionálními vládami," připomněl Škop. Již v dubnu centrální vláda oznámila, že po regionech bude požadovat, aby snížily svůj letošní kombinovaný deficit z 2,9 procenta na 1,5 procenta a v příštím roce na 0,7 procenta.
"U osmi regionů je již nyní jasné, že své cíle pro letošní rok nedokážou splnit," uvedl analytik s tím, že kombinací všech problémů bude minimálně tříletá recese.